Az Európai Bizottság szerdán bejelentette, hogy a következő év elején tervezik benyújtani az első, digitális eurót szabályozó törvénycsomagot.
A törvénycsomag adja majd a jogi alapját az Európai Központi Bank által tervezett digitális eurónak.
Az EKB jelenleg belső teszteket és kísérleteket hajt végre a digitális euróval. Szakértők szerint a munka az első prototípuson 2023 végén elkezdődhet. Ezután a központi bank kormányzótanácsán múlik majd a döntés, hogy érdemes-e továbbvinni a projektet. Ha igent mondanak, akkor legkorábban 2025-re készen állhat a használható digitális valuta.
Az EKB 2020-ban tartott már egy nyilvános konzultációt, hozzászólási időszakot, a szakma számára. Akkor a legtöbb szereplőt a személyes adatok védelme és a fizetési anonimitás megőrzése foglalkoztatta. Ezúttal a Bizottság tart majd egy hasonló konzultációt a készülő törvénycsomagról, ahol a gyakorlatiasabb, mindennapi használatról szeretnének szakmai véleményeket begyűjteni.
[banner id=”100838″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Bár a végső beleegyezést a digitális euróról a Központi Bank adja, a Bizottságban, a Parlamentben és a tagállamok között is a megvan a támogatottsága a terveknek. Ezek egyrészt a lemaradástól való félelemben, másrészt a technológiai óriáscégek pénzügyekbe való terjeszkedésében gyökereznek. A Facebook virtuális fizetőeszközzel kapcsolatos tervei az Atlanti-óceán két oldalán megbuktak a szabályozói nyomás miatt, de a politikát ez lépésekre ösztönzte.
A törvénytervezetnek a szokásos módon, az Európai Parlamenten és a tagállamok jóváhagyásán is végig kell mennie, mielőtt törvényerőre emelkedik.
/politico.eu/