A Solana mémcoinok 98.6%-a már azelőtt elbukik, hogy egyáltalán bekerülne egy tőzsde kínálatába

spot_img

Egy friss elemzés szerint a Solanán induló mémcoinok közel 100%-a bukásra van ítélve. A Solana blokklánc a rajta kialakuló mémcoin kereskedési mániának köszönhetően az utóbbi időben már több tekintetben, például a napi decentralizált kereskedési forgalom volumenében és az ezekért felszámolt díjak mértékében is szépen lassan beérte, sőt július végén már meg is előzte a nagy rivális Ethereumot.

A kutatás a Solana legnagyobb, Pump.fun nevű mémcoin platformjának adatait használta fel, amelyen annak januári indulása óta már több mint 1.7 millió darab mémcoint hoztak forgalomba.

A Pump.fun a végletekig leegyszerűsíti a mémcoin indítás módját és marketingjét, és egy közösségi platformon gyűjti össze az ezekre spekulálni kívánó kereskedőket, befektetőket. Az oldal eleinte csak ezen belül teszi lehetővé a frissen induló mémcoinok kereskedését, de ha egyikük képes ebben a “keltetőben” elérni a 69 000 dolláros piaci kapitalizációt, a Pump.fun átvállalja a költségeket és listázza azt a Solana legnagyobb decentralizált tőzsdéjén, a Raydiumon is.

Egy Pump.funon való mémcoin indítás sokáig mindössze 0.02 SOL-ba, jelenlegi árfolyamon kb. 3 dollárba került, míg ha valaki önerőből szeretné bevezetni a saját coinját a Raydiumon, azért közel 3 SOL-t, vagyis kb. 450 dollár kellene kifizetnie. (A Pump.fun a múlt héten jelentte be, hogy technikai értelemben teljesen ingyenessé teszi és eltörli a 0.02 SOL-os indítási díjat. A jutalékot az új rendszerben már nem a coin létrehozójának, hanem az első vásárlójának kell megfizetnie.)

Az olcsóságnak és az egyszerű kezelőfelületnek köszönhetően ma már boldog boldogtalan képes lehet elindítani egy mémcoint, ám ezek többségére soha és senki nem lesz kíváncsi. A Pump.fun staisztikái szerint csak az induló mémcoinok 1.4% éri el a külvilágba való kilépés, vagyis a Raydiumon való listázás minimumfeltételének számító 69 000 dolláros kapitalizációt, vagyis 98.6%-uk már az induláskor elhasal.

Ezt a statisztikát még az alábbi két megállapítással is kiegészítette az elemzés készítője:

  • az 1.7 millióból csak 41 Pump.fun-on indított mémcoin volt képes arra, hogy több mint 1 héten át 1 millió dollárt meghaladó piaci részesedéssel rendelkezzen,
  • és mindössze csak 15 darab, amely képes volt 1 hétnél tovább a 10 millió dolláros határ fölött maradni. Ez kevesebb, mint 1 ezred százalékos arányt jelent.

A tömegével induló és alacsony minőséget képviselő mémcoinok tőkét vonnak el a piac többi részétől, mert sok kisbefektetőt csábítanak a “lottózásra” a hagyományos befektetési formák követése helyett. A mémcoin projektek egyre nagyobb számban hirdetnek a magyar kriptós oldalakon és youtube csatornákon is, de amint azt a fenti statisztikák is alátámasztják, az ilyenekbe történő befektetés rendkívüli kockázatos lehet.

A Pump.fun statisztikái szerint a mémcoin őrület hanyatlása elkerülhetetlen. A jelenség eltűnni szinte biztos, hogy soha nem fog, és időnként továbbra is ki fog termelni egy-egy hatalmas növekedést elérő kriptopénzt, ami életben fogja tartani a befektetők mémcoinokkal kapcsolatos (nagy nyereségekre áhítozó) reményeit.

Ugyanakkor a rendkívül alacsony díjak és a triviálisan könnyű mémcoin indítási lehetőségek az ágazat további, szó szerint végtelen felhígulásához fognak vezetni, ami tovább fogja rontani a már most is közel 100%-ban bukásra ítélt projektek túlélési esélyeit.

Az egyik legnépszerűbb kaszinójátéknak számító Blackjack-ben (21) a játékos nyerési esélye a bankkal szemben 42.22%, míg annak az esélye, hogy 21-et fog húzni, 4.75%. Vagyis még bizonyos kaszinójátékokban is sokkal nagyobb eséllyel válhat valaki nyerővé, mintha frissen induló mémcoinokba fekteti a pénzét.

A Solana mémcoin mániájának legnagyobb nyertese persze nem más, mint maga a Pump.fun, ami a platformon végzett tranzakciókért felszámított 1%-os jutalékokból az év eleje óta 89 millió dolláros bevételre tett szert.

További hírek és érdekességek Discord csatornánkon és a Youtube-on.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img