A Citi bank nemrégiben közzétett jelentésében arra figyelmeztetett, hogy a stablecoinok elterjedése és növekedése nemcsak megerősítheti az amerikai dollár globális dominanciáját, hanem egyesek azon elképzelését is megkérdőjelezi, miszerint a Bitcoin egyszer majd felváltja a fiat pénzeket.
A stablecoinok és a dollár dominanciája
A Citi elemzői rávilágítottak, hogy a stablecoinok, amelyek a kriptovaluták kereskedelmi forgalmának több mint négyötödét teszik ki, túlnyomó többségükben az amerikai dollárhoz vannak kötve, és azokat főként amerikai kincstári államkötvények (treasuries) és dollár tartalékok fedezik.
Ez alapvetően mond ellen annak az elképzelésnek, hogy a bitcoin egyszer elérheti azt, hogy kiváltsa a fiat pénzeket, és különösen a dollár globális hegemóniáját.
Az elemzők megjegyzik, hogy míg a bitcoin eredetileg a központi bankok által kibocsátott pénzek alternatívájaként indult, ma úgy tűnik, hogy a stablecoinok inkább megerősítik a dollár uralkodó szerepét a nemzetközi pénzügyi rendszeren belül.
A stablecoinok szerepe
A Citi jelentése szerint, ha az Egyesült Államok kormánya továbbra is legitimálja a stablecoinokat, az tovább erősítheti a dollár dominanciáját. Az elemzők szerint nagyobb szabályozó-oldali tisztázás és támogatás esetén a stable-kibocsátók kereslete az amerikai kincstári államkötvények iránt növekedhet, ami pedig tovább fokozhatja a dollár globális elterjedtségét.
“Ez a típusú kriptovaluta tehát nem a dollár helyettesítésére, hanem inkább a könnyebb hozzáférhetőségére szolgálhat, ezáltal megerősítve az Egyesült Államok pénzének hosszú távú globális dominanciáját” – írják a Citi szakértői.
A stablecoinok gyors növekedése
A Citi jelentésében említett adatokat is közöl, amelyek jól illusztrálják a stabilok rohamos növekedését. 2024 első negyedévében rekord magas, 5,5 billió dolláros tranzakciós értéket értek el, miközben a Visa globálisan 3,9 billió dolláros forgalmat bonyolított le ugyanebben az időszakban.
Ez a szám is jól mutatja, hogy a stablecoinok használata jelentősen megnövekedett, és már komoly kihívást jelentenek a hagyományos pénzforgalmi rendszerek számára. Ennek hatására a Visa, a PayPal és más hagyományos pénzügyi szolgáltatók is reagáltak, és saját stabilcoinjaik bevezetésébe kezdtek.
Jelenleg a legnépszerűbb stabilcoin a Tether által kibocsátott USDT, amely messze a világ vezető stabilcoinja. Ezt követi a Circle által kibocsátott USDC. A közelmúltban a Ripple is bejelentette, hogy RLUSD nevű stablecoinját véglegesen jóváhagyta a New York-i Állami Pénzügyi Szolgáltatások Minisztériuma (NYDFS), ami előkészíti a termék piacra dobását.
Összegzés
A Citi elemzői úgy vélik, hogy a stablecoinok nemcsak hogy nem fenyegetik a dollár globális pozícióját, hanem éppen hogy segíthetik annak további megerősítését. A Bitcoin és más kriptovaluták eredetileg a fiat pénzek alternatíváját szándékozták képezni.
A stabilcoinok elterjedése és az azokhoz kapcsolódó infrastruktúra viszont egyre inkább a dollár globális dominanciáját szolgálja. Ez pedig ahogy korábban is írtunk róla, egy új globális pénzügyi rendszer alapjait is jelentheti, ami nem sokban különbözik a CBDC-k rendszerétől.
A stabilcoinok globális térnyerése: ezek lesznek az új CBDC-k?