A blokklánc egyik legnagyobb előnye egyben az egyik legnagyobb hátránya is. Az, hogy kizárólag te rendelkezel kriptovalutáid felett, azt jelenti, hogy egyedül te vagy felelős értük. Elég egy apró hibát véteni az utalás során, és akár minden eszközödet véglegesen elveszítheted. Néhány óvintézkedéssel azonban könnyedén megelőzheted a bajt. Ebben a cikkben a kriptovaluta utalásokhoz adunk néhány tippet, hogy biztosan megérkezzen a küldött összeg.
1. Válassz megfelelő hálózatot!
Számos változó szerepet játszhat abban, hogy a kriptovalutád elveszik valahol az éterben. Az egyik legjellemzőbb hiba a helytelen hálózatválasztás. Ebben a cikkünkben mindent összeszedtünk, amit erről a témáról tudni érdemes. Röviden összefoglalva arra kell figyelni, hogy olyan hálózatot válassz, amit mind a küldő, mind a fogadó platform (tárca vagy tőzsde) támogat. Emellett természetesen az is fontos, hogy az adott kriptovalutát is támogassa a választott hálózat.
Ha már megtörtént a baj, és egy tőzsdére küldtél rossz hálózaton kriptot, nem kell megijedni, mert gyakran van lehetőség az eszközök megmentésére. Más nem fog tudni segíteni, de ha a tőzsde supportját felkeresed, van rá esély, hogy visszaszerezd elveszett befektetésedet. Olyan esetről is tudunk, hogy az utalás pillanatában a tőzsde még nem támogatta az adott coint, de biztosították a felhasználót, hogy amint megtörténik a listázás, visszakaphatja eszközeit. Ezért nagyon fontos, hogy hasonló esetben mindenképpen jelezzed ezt a supportnak, ugyanis veszíteni nem lehet vele semmit.
2. Ellenőrizd le a beillesztett címet!
Akár tőzsdére, akár tárcára utalsz, egy címet fogsz megadni, amely karaktersorban egy elütés is végzetes lehet. A tőzsdéken általában van lehetőség a gyakran használt címek elmentésére, ezzel a funkcióval érdemes élni a hibázás kockázatának csökkentése miatt. Bár a címeket nem kézzel gépeljük le, hanem vágólapról illesztjük be a megfelelő helyre, mégis nagyon fontos, hogy küldés előtt mindig ellenőrizd le még egyszer a karaktersort!
Előfordulhat, hogy véletlen egy korábban kimásolt címet illesztettél be, illetve léteznek olyan rosszindulatú programok, amelyek egyszerűen kicserélik a címet egy másikra. Ezért nagyon fontos, hogy küldés előtt olvasd össze, hogy minden karakter stimmel-e! Időrablónak tűnik, de jobb elveszíteni utalásonként fél percet feleslegesen, mintsem egyszer egy komolyabb összeget egy hibás beillesztés miatt.
3. Ne felejtsd le a Memo-t vagy a Tag-et az utalás során!
Egyes kriptovaluták tranzakcióinál nem elegendő csupán a cím megadása; szükség van egy úgynevezett memo vagy tag használatára is. Ez egy rövid numerikus vagy alfanumerikus azonosító, amely megkülönbözteti az egyes tranzakciókat vagy címzetteket ugyanazon a címen belül. Ennek hiánya azt eredményezheti, hogy a tranzakció nem kerül feldolgozásra, vagy az összeg elveszik.
Például, ha egy kriptotőzsdére utalsz és nem adod meg a memo-t, előfordulhat, hogy a tőzsde rendszere nem tudja hozzárendelni az érkező összeget a te fiókodhoz. Ezért mindig figyelmesen ellenőrizd, hogy szükséges-e memo/tag az adott tranzakcióhoz, és ha igen, pontosan másold azt be a megfelelő mezőbe! Ha bizonytalan vagy, mindig olvasd el az adott platform vagy tárca utasításait.
4. A tranzakciós díjak ingadoznak, nem mindegy az utalás időpontja!
A hálózatokról szóló cikkünkben már írtunk róla, hogy a választásnál érdemes figyelembe venni a tranzakciós költségeket. A gas fee azonban nem csak két külön blokklánc között lehet eltérő, hanem egyetlen hálózaton is lehetnek komoly eltérések.
Mivel a tranzakciós díjakat nem fiatban, hanem kriptovalutában számolják, ezért az árfolyamingadozás is komoly befolyással lehet az utalásért fizetendő összeg mértékére. Ha egy hirtelen és nagy mértékű emelkedést követően utalsz, a gas fee jóval magasabb lehet, mint amire eredetileg számítottál.
Másik tényező, hogy bizonyos hálózatok, mint például az Ethereum nem fix tranzakciós költségekkel működik, hanem a hálózat leterheltségének függvényében változik. Ez az ingadozás éves szinten is megfigyelhető (amikor stagnál a piac, jellemzően alacsonyabb a gas fee, gyors felfutások során pedig magasabb), de akár az adott napon belül is. Érdemes lehet tehát úgy időzíteni az utalást, hogy egy kevésbé „forgalmas” napszakban történjen, ezzel akár komoly pénzeket spórolva. Az Etherscan oldalon például megtekinthető, hogy mikor mennyi gwei volt a tranzakciós díj, illetve, hogy aktuálisan milyen költségekkel számolhatunk.
5. Csak olyan címre utalj, amiben megbízol!
Ember embernek farkasa, és ez a kriptovaluták világában különösen igaz. A legbiztonságosabb az, ha mindig abból indulsz ki, hogy a másik fél át akar verni, és kizárólag a pénzedet akarja. Éppen ezért soha nem szabad olyan címre utalni, amelynek gazdáját nem ismered, vagy nem bízol meg benne maximálisan.
Ez a kitétel különösen igaz azokra a közösségi médiában terjedő posztokra, amelyek azt ígérik, hogy ha küldesz X mennyiségű kriptovalutát, ők a dupláját küldik vissza. Minden ilyen poszt vagy komment átverés, és biztos lehetsz benne, hogy semmit nem fogsz visszakapni.
Másik gyakori módszere a scammereknek, hogy privát üzenetben keresnek meg, adott esetben egy híres kripto influencereknek kiadva magukat. A legjobb, ha minden ilyen jellegű megkeresést azonnal törölsz és a platform felé spamként jelentesz.
+1 Ha nem vagy biztos a dolgodban, végezz el egy próbautalást!
A fenti pontokat követve minimalizálhatod annak esélyét, hogy elvesszen az elutalt összeg. Ha azonban nem vagy maximálisan biztos a dolgodban (például egy olyan hálózaton küldenél kriptot, amit még nem használtál, vagy elbizonytalanított valami), akkor a legjobb, ha végrehajtasz egy próbautalást.
Ez annyit tesz, hogy a teljes összeg helyett először a hálózat által támogatott minimális (általában maximum 1-2 dollár) értékben utalsz. Ha probléma nélkül megérkezett, akkor mehet a többi, ha pedig nem, akkor csak egy minimális összeget veszítettél el. A módszernek természetesen vannak hátulütői is, például egy magasabb tranzakciós költségekkel működő hálózat esetén nem biztos, hogy megéri a próbautalás, pláne, ha csak egy kisebb összegről van szó.
A kripto utalás válhat rutinná, de mindig érdemes figyelmesnek lenni, mert akár csak egy rossz kattintás is nagyon sok pénzedbe kerülhet.
A fentiek mellett természetesen még számtalan olyan pont van, amire figyelni kell kripto utalás során. Figyelembe lehet venni a tranzakció időtartamát, ha gyorsan meg kell érkeznie a pénznek, illetve mindig érdemes kerülni a nyilvános Wi-Fi hálózatokat (kriptos ügyletekkel kapcsolatban ez általánosságban igaz). Ha követed ezeket a tippeket, akkor legközelebb már nem kell attól tartanod, hogy elveszíted értékes kriptovalutáidat.