Az argentin elnök, Javier Milei által népszerűsített LIBRA token hatalmas emelkedést, majd összeomlást produkált. Az ügy nem csupán a kriptopiac figyelmét keltette fel, hanem jogi következményekkel is járhat, miután argentin ügyvédek csalással vádoltak meg és le is mondatnák az elnököt.
LIBRA Token: remény helyett manipuláció
Javier Milei február 14-én tett közzé a 3.8 millió követővel rendelkező Twitter oldalán olyan üzeneteket, amelyekben a LIBRA tokent, mint az argentin gazdaság fellendítését célzó kezdeményezést mutatta be. Az azóta törölt bejegyzésekben Milei azt állította, hogy a projekt célja, hogy támogassa az ország kisvállalkozásait és start-upjait.
Milei támogatásának köszönhetően a LIBRA Token teljes piaci kapitalizációja 1 óra alatt 4,5 milliárd dollárig növekedett, azonban, amint arra a blokklánc elemzők hamar rámutattak, a token készletének 82%-a néhány egymással szoros kapcsolatban álló címen került elhelyezésre, ami felvetette a centralizáltság és a manipuláció lehetőségét.
A LIBRA árfolyama ezt követően 97%-ot zuhant, miközben a tokent kibocsátó “fejlesztők” mintegy 100 millió dolláros profitra tett szert. Az elemzők szerint legalább három tárca hajthatott végre nagyobb volumenű és előre megtervezett kereskedésre utaló tranzakciókat, beleértve a Milei támogató üzenetei előtt végrehajtott vásárlást, majd a token gyors emelkedését követő eladásokat.
Lemondatnák Milei-t
Miután az ügy nagyobb nyilvánosságot kapott, Milei törölte a token népszerűsítéséről szóló bejegyzéseit, majd kijelentette, hogy nem volt tisztában a projekt részleteivel. “Nem néztem utána a projekt részleteinek, de miután tisztán láttam, eldöntöttem, hogy nem terjesztem tovább.”
Argentin ügyvédek egy csoportja ennek ellenére már be is jelentette, hogy jogi eljárást kezdeményeztek Milei ellen, csalással vádolva a vezetőt. Jonatan Baldiviezo ügyvéd szerint “az elnök közreműködése elengedhetetlen volt a csalás végrehajtásához.” A keresetet további gazdasági szakértők is támogatják, köztük Claudio Lozano, az Argentin Központi Bank korábbi vezetője. A botrány kapcsán az ország antikorrupciós hivatala is vizsgálatot fog indítani.
Milei nem először kerül kriptovalutákkal kapcsolatos botrányba, 2021-ben a CoinX nevű, AI-alapú automatizált kereskedést ígérő projektet is népszerűsítette, amit később piramisjátéknak minősítettek.
A LIBRA a TRUMP és a CAR tokenek után idén már a harmadik olyan kriptovaluta volt, amit egy ország vezetője népszerűsített a követőinek.