Néhány napig úgy tűnt, hogy a bitcoin kivételes erőt mutat: miközben a Trump-féle vámcsomagok bejelentése után a legnagyobb amerikai részvényindexek, például az SP500 és a Nasdaq a múlt héten a 2024 augusztusi árfolyamszintjeire esett vissza, a bitcoin továbbra is megmaradt a már hetek óta tartott 84 000 dolláros sáv közelében.
Hétfő hajnalra azonban új valóság köszöntött be: az árfolyam 77 000 dollár alá esett, a BTC a gyengeségét pedig az egész kriptoágazat megérezte. A GMCI 30 index, ami a 30 legnagyobb kriptovaluta teljesítményét méri több mint 8%-ot veszített értékéből.
Ha a bitcoin a hagyományos tőzsdékhez hasonlóan elvesztené a 2024-ben kialakított legfőbb technikai mélypontját, az árfolyama 48 000 dollár alá esne vissza.
„Black Monday” hangulat, ázsiai pánik
A kriptokrach nem önmagában következett be: az ázsiai tőzsdék nyitásakor összeomlásszerű eladási hullám indult. A japán Nikkei index 8%-os eséssel nyitott, a dél-korea és shanghaji indexek pedig 4.5 – 7%-kal kerültek lejjebb. Az amerikai SP500 index határidős piacán a heti nyitás első perceiben 5.5%-kal kereskedtek a pénteki záórétékek alatt.
A válsághangulatot fokozta, hogy az Európai Unió már várhatóan ma bemutatja első válaszlépéseit az amerikai vámokra. Az autók, a hús, a gabona, a fogselyem és a WC-papír kereskedését is érintő ellenvámok bevezetését már szerdán megszavazhatják.
Merre tovább bitcoin?
Szakértők szerint a piac jelenlegi mélyrepülése hosszabb távú bizonytalanság jele lehet, mivel a vámháború következményei – beruházási visszaesés, globális kereskedelmi feszültségek és recessziós félelmek – egyaránt nyomást gyakorolnak a hagyományos és kriptopiacokra. A tőke a bizonytalanság időszakaiban kerülheti a kockázatosabbnak tartott befektetési eszközöket, így az ezek közé sorolt bitcoin is háttérbe szorulhat.
Többen arra is emlékeztettek, hogy egy jelentős visszaesést időnként akár gyors, de sokakat megtévesztő emelkedés is követhet. A medvepiaci rallyk olyan átmeneti árfolyam-emelkedések, amelyek tartósan csökkenő, pesszimista piaci környezetben következnek be és jellemzően akkor alakulnak ki, amikor a befektetők a túlzott eladások után vételi lehetőséget vélnek felfedezni, például egy jelentősnek tartott technikai árfolyamszint elérésekor, vagy egy kedvező hír érkezésekor, ami pillanatnyi optimizmust válthat ki a piaci szereplőkből. Az ilyen rallyk azonban gyakran megtévesztőek: a mögöttes gazdasági vagy geopolitikai problémák nem oldódtak meg, így az emelkedést újabb lejtmenet követheti.
A medvepiaci rallyk legnagyobb veszélye, hogy sok befektető ilyenkor újra belép a piacra abban a hiszemben, hogy a mélyponton, vagy annak közelében fog vásárolni, de végül ismét veszteségeket szenved el, amikor az árfolyamok folytatják a zuhanást.
Amíg a nagyobb időtávokon nem mutatkoznak meg a trendforduló jelei, különösen fontos lehet a stop-loss alkalmazása. A medvepiaci rallyk gyakran élesek, a kriptopiacon egy-két nap alatt akár több tíz százalékos növekedést is hozhatnak, de ugyanilyen gyorsan vissza is fordulhatnak. Amíg a nagyobb időtávokon nem alakulnak ki a stabil aljak, vagy a növekvő vásárlási forgalommal megerősített emelkedő trendek, és nincsenek változások a makrogazdasági körülmények között sem, addig a hosszú távú pozíciók vállalása fokozott kockázatot jelenthet és további veszteséget okozhat.