Az ismert blokklánc-elemző ZachXBT hétfőn számolt be arról, hogy egy Bitcoin tárcából 3520 BTC-t, vagyis mintegy 330 millió dollárt mozgattak át egy új címre. Nem sokkal ezután a bitcoin 6 kisebb kriptotőzsdén kötött ki, ahol valaki Moneróra (XMR) váltotta őket.
Nine hours ago a suspicious transfer was made from a potential victim for 3520 BTC ($330.7M)
Theft address
bc1qcrypchnrdx87jnal5e5m849fw460t4gk7vz55gShortly after the funds began to be laundered via 6+ instant exchanges and was swapped for XMR causing the XMR price to spike…
— ZachXBT (@zachxbt) April 28, 2025
A tranzakciók természetére utalva ZachXBT egy második bejegyzésében azt írta, gyanúja szerint lopás történt, mert a régi bitcoin tulajdonos korábban a Gemini, River és Coinbase platformokat használta vásárlásra, ám most hirtelen 330 millió dollárt mozgatott meg, és névtelen oldalakon kezdte őket átváltani, több száz tranzakció lebonyolításával. Egy normális felhasználó nem így adná el a bitcoinját, mert többmillió dollárt bukik el a kisebb felvevőpiaccal rendelkező tőzsdéken és a jutalékokon.
A hirtelen támadt jelentős vásárlás és 330 millió dollárnyi bitcoin vásárlás hatására a Monero árfolyama 50 százalékkal, 240-ről 360 dollárig emelkedett.
Miért a Monero?
A Monero (XMR) egy 2014-ben indult kriptovaluta, ami kifejezetten az anonimitásra és a tranzakciók titkosítására összpontosít. Ellentétben például a bitcoinnal, ahol a tranzakciók nyilvánosan követhetők a blokkláncon, a Monero speciális technológiákat alkalmaz, hogy a küldő és a fogadó fél, valamint a köztük végbemenő tranzakció adatai is rejtve maradjanak.
Bár akadt néhány kutatás, illetve hatósági kijelentés, amelyek szerint bizonyos körülmények között, például a tranzakciós mintázatok elemzésének a segítségével következtetni lehet és korlátozott módon fel lehet tárni egy Monero utalásban résztvevő feleket, ezek nem a Monero biztonsági mechanizmusainak feltörését, hanem az egyéni óvatlanság vagy külső környezeti tényezők kihasználását jelentik.
Bizonyított módon a Monerot technológiai szinten sohasem törték fel, így népszerűsége az évek során folyamatosan nőtt, azonban a szabályozó hatóságok szerint ez a fokozott anonimitás megnehezítette egyes bűncselekmények, például a fegyvercsempészet, a drogkereskedelem, a pénzmosás, a csalás vagy zsarolás felderítését.
A Monero emiatt egyre több jogi és szabályozási vita középpontjába került és végül több nagy nemzetközi tőzsde, például a Coinbase és a Binance is úgy döntött, hogy eltávolítja kínálatából a Monerót és a többi anonimitást kínáló kriptopénzt, hogy csökkentsék azokat a jogi kockázatokat is, amelyek a felhasználók által végrehajtott, visszakövethetetlen tranzakciókból adódhatnak.