Az amerikai hatóságok 12 év börtönbüntetésre ítélték Alex Mashinskyt, a Celsius Network alapítóját és vezérigazgatóját. A New Jersey székhelyű Celsius 2017-ben alakult, és a kriptoszektor egyik legismertebb hitelezőplatformjává nőtte ki magát, végül azonban 1,19 milliárd dolláros mérleghiánnyal omlott össze a 2022-es kriptoösszeomlás-sorozatban.
Mashinsky tavaly decemberben vallotta magát bűnösnek értékpapír- és árupiaci csalásban. A vád szerint a Celsius befektetőit évekig félrevezette, miközben mesterségesen felfújta a vállalat saját tokenjének, a CEL-nek az árfolyamát, amivel 48 millió dolláros személyes hasznora tett szert.
Az 59 éves Mashinsky a 12 év szabadságvesztés letöltését követően még három évig szoros megfigyelés alatt marad, és 48,4 millió dolláros vagyonát is elkobozzák tőle. Mashinsky védői csupán 1 év és 1 nap börtönt kértek, azzal érvelve, hogy ügyfelük megbánást tanúsított, és nem erőszakos bűncselekményt követett el. A bíróság azonban súlyosbító körülményként értékelte az általa okozott pénzügyi károk mértékét, valamint az éveken át tartó megtévesztést.
Bár az ítélet enyhébb az igazságügyi minisztérium által kért 20 évnél, így is az egyik leghosszabb, amelyet kriptós csalási ügyben eddig kiszabtak. A lista élén jelenleg Sam Bankman-Fried, az FTX tőzsde vezetője áll, aki 25 évet kapott, de minden esély megvan rá, hogy jövőre a Terraform Labs vezetője, Do Kwon fogja megelőzni. A mintegy 40 milliárd dolláros közvetlen kárt okozó és a 2022-es kriptopiaci összeomlást kiváltó Terra Luna kriptós projekt alapítójának ügyét 2026-ban tárgyalják, Kwont pedig akár 130 évre is elítélhetik.
CZ kegyelmi kérvénye
Changpeng “CZ” Zhao, a Binance alapítója és korábbi igazgatója megerősítette, hogy hivatalosan is kegyelmi kérvényt nyújtott be Donald Trumphoz. Zhao erről egy 2025. május napokban megjelent podcast epizódban beszélt. CZ 2024-ben négy hónap börtönbüntetést töltött le, amiért nem tartott fenn hatékony pénzmosás elleni programot a Binance-nél. A börtönből 2024 szeptemberében szabadult.
CZ elmondása szerint jogi csapata körülbelül két hete adta be a kérelmet. A Bloomberg és a Wall Street Journal 2025 márciusában már írt arról, hogy CZ elnöki kegyelemben részesülhet, miután kiderült, hogy a Binance kriptotőzsde blokklánca szorosan együttműködik a Donald Trump által kibocsátani kívánt stabilcoinnal.
CZ akkoriban tagadta ezeket az állításokat, de később meggondolta magát és mégis kegyelmi kérvényért folyamodott. Az elnöki kegyelem nem csak az esetleges letöltendő büntetés alól mentesít, hanem visszamenőlegesen is törli egy személy büntetett előéletét és megszünteti az ezzel kapcsolatos jogi hátrányokat. Ha kegyelmet kap, CZ akár a Binance élére is visszatérhetne, de ezzel kapcsolatban így nyilatkozott:
„Nem igazán szeretnék ismét a Binance vezérigazgatója lenni. Úgy érzem, hogy a csapat jól működik, nincs szükségük rám.”
CZ ugyanakkor továbbra is a Binance legnagyobb részvényese és többségi tulajdonosa, aki 63 milliárd dolláros vagyonával a Forbes ranglistáján a világ 24. leggazdagabb emberének számít.
Donald Trump az elmúlt hónapokban többször is kegyelmet adott korábban elítélt kriptoiparági szereplőknek. 2025 januárjában például kegyelemben részesítette Ross Ulbrichtot, a Silk Road alapítóját, márciusban pedig a BitMEX kriptotőzsde három társalapítójának is, köztük Arthur Hayesnek is megbocsátott. Zhao szerint ez utóbbi döntés motiválta saját kérelmének benyújtására.
Arthur Hayes szerint 2028-ra a Bitcoin árfolyam eléri az egymillió dollárt