Új törvénytervezetet mutatott be húsz demokrata szenátor az Egyesült Államokban, ami megtiltaná a magas rangú kormánytisztviselők számára, hogy kriptovalutákat bocsássanak ki, támogassanak vagy népszerűsítsenek. Az “End Crypto Corruption Act of 2025″ (A kriptokorrupció felszámolásáról szóló 2025. évi törvény) néven futó javaslat a kriptoszektor és a politikai érdekütközésekre reagál, különös tekintettel Donald Trump elnök kriptoügyleteire.
A benyújtott törvénytervezet értelmében az elnök, alelnök, a kongresszus tagjai, a szenátus által jóváhagyott kinevezettek, valamint a különleges státuszú kormányzathoz köthető emberek, például a házastársak és gyermekeik sem bocsáthatnának ki, szponzorálhatnának, vagy támogathatnának semmilyen kriptovalutát vagy más digitális eszközt. A tilalom a hivatali idő alatt és annak lejárta után egy évig lenne érvényben.
A törvény hatálya kiterjedne olyan különleges státuszú szereplőkre is, mint például Elon Musk, aki jelenleg a Government Efficiency (DOGE) nevű kormányzati szerv tanácsadó csapatának tagja. Musk korábbi nyilatkozatában egyébként azt modnta, hogy a hivatalnak nincs szándékában a nevét viselő mémcoin hivatalos használata.
A javaslat a normál piaci tranzakciókat és befektetéseket nem tiltaná, de szankcióként pénzbírságot és akár börtönbüntetést is kilátásba helyez azokra az esetekre, amikor azzal (például a befektetés nyilvános bejelentésével) megsértik a szabályozást. A törvénytervezet válasz a kriptoszabályozás körüli politikai patthelyzetre, aminek részeként több demokrata szenátor is kivonult az ágazattal kapcsolatos egyeztetésekről vagy szavazott a republikánus tervezetek ellen, amiért azok nem biztosítanak kellő védelmet a kriptós visszaélések ellen.
A demokraták mostani javaslata célzottan Donald Trump és felesége, Melania ellen is irányul, akik még az elnöki beiktatás előtt 2 nappal indították el saját mémcoinjaikat. Donald Trump a legnagyobb TRUMP token birtokosokat személyesen is meghívta a Fehér Házba, ami újabb etikai aggályokat vetett fel.
Donald Trump hivatalos kriptopénze az induláskor kilőtt, ám azt követően 85%-os visszaesést szenvedett el.
Nem világos továbbá Trump jelenlegi szerepe a World Liberty Financial nevű cégben sem, ahol fő kriptotámogatóként van jelen, és ami szoros kapcsolatban áll fiaival és más kormánytagokkal. A demokraták különösen aggasztónak tartják a Trumpék és a legnagyobb kriptotőzsde Binance közötti megállapodást, aminek részeként bevezetésre kerülne egy újabb stabilcoin is.
A törvénytervezet szerzői szerint Trump pénzügyi érdekeltségeinek szabályozása sürgetőbb, mint az általános kriptoszabályozás. Ha az Egyesült Államok elnöke, saját valutát ad ki és reklámoz, a politikai befolyását pedig arra használja, hogy az fizetőeszközként elterjedjen és ebből ő meggazdagodjon, az nagyon komoly kérdéseket vet fel. Hogy hol húzódik a határ az innováció támogatása és az összeférhetetlenség között, az a törvénytervezettel kapcsolatos vitákból derülhet ki.
Becslések szerint a Donald Trumphoz köthető kriptoeszközök már nettó vagyonának közel 40%-át tehetik ki. Ez hozzávetőleg 2,9 milliárd dollár, mai árfolyamon átszámolva 987 milliárd forint lehet.