A Binance nem akar kivonulni Európából, annak ellenére sem, hogy elakadt az uniós működéshez szükséges engedély megszerzése. A vállalat képviselője szerint a világ legnagyobb kriptotőzsdéje továbbra is keresi a lehetőséget a MiCA-engedély megszerzéséhez.
Az Európai Unió kriptoeszközökre és szolgáltatókra vonatkozó szabályrendszere, a MiCA már korábban hatályba lépett, de a piaci szereplők átmeneti időt kaptak a működéshez szükséges engedélyek megszerzésére. Ez a türelmi idő június 30-án lejár, így azok a szolgáltatók, amelyek addig nem szereznek megfelelő engedélyt, a továbbiakban már nem szolgálhatják ki szabályosan az uniós ügyfeleket.
Nem kivonulásról, hanem új engedélyezési útvonalról beszél a Binance
Gillian Lynch, a Binance európai és brit vezetője a Reutersnek nyilatkozva azt mondta, hogy a vállalat nem készül elhagyni Európát, legfeljebb más úton fogja megszerezni a működéshez szükséges engedélyt.
A tőzsde az év elején, a görög pénzügyi felügyelettel együttműködve indította el a folyamatot, ami belső források alapján jól haladt, de végül az Európai Központi Bank nyomása miatt akadhatott el.
A Reuters forrásai szerint a Binance a görög mellett több másik ország hatóságaival is egyeztetett, például az ír és a lett piaci felügyeletekkel, de ezeknél eddig nem nyújtott be MiCA-kérelmet. A szabályozók állítólag aggódtak a Binance korábbi szürkezónás működése, a tőzsde pénzmosásellenes problémái, a vállalat bonyolult nemzetközi struktúrája és kockázatkezelési kultúrája miatt.
A MiCA első nagy tesztje lehet
A MiCA célja, hogy egységes szabályokat teremtsen az európai kriptopiacon. A rendszer átláthatósági, engedélyezési, felügyeleti és fogyasztóvédelmi követelményeket ír elő azoknak a cégeknek, amelyek kriptoeszközöket bocsátanak ki vagy ilyen szolgáltatásokat nyújtanak.
A következő napokban kiderülhet, hogy a világ legnagyobb kriptotőzsdéje hajlandó-e a gyakorlatban is igazodni ezekhez a szabályokhoz, ha pedig nem, az is tesztelheti a MiCA erejét, hogy az európai hatóságok mit tudnak tenni egy ekkora szereplővel szemben, ha az engedély nélkül is jelen maradna a piacon.
Az ESMA, az európai értékpapír-piaci felügyeleti hatóság már korábban jelezte, hogy az engedély nélküli kriptoszolgáltatóknak rendezett módon kell leépíteniük uniós tevékenységüket.
Ez többek között azt jelenti, hogy miközben már nem regisztrálhatnak új uniós ügyfeleket és nem folytathatnak marketingtevékenységet, továbbra is lehetővé kell tenniük a kriptopénzek eladását, a pozíciózárást, illetve a kiutalásához szükséges szolgáltatásokat az EU-s felhasználóknak
A Binance honlapja szerint globálisan 322 millió felhasználóval rendelkeznek, de azt nem tudni, hogy pontosan hány európai ügyfelük van. A Reuters által idézett forrás, a Sensor Tower adatai szerint a telefonos alkalmazást tavaly több mint 4 millió alkalommal töltötték le az EU-ban, főként Franciaországban, Németországban és Spanyolországban.
Mivel a tőzsdének már csak néhány napja maradt arra, hogy megszerezze a MiCA-engedélyt, a határidő közeledtével egyre nagyobb az esélye annak, hogy ha a Binance nem is vonul ki végleg a térségből, az ügy rendezéséig csak korlátozottan lesz elérhető az uniós felhasználók számára.
A MiCA alkalmazása valószínűleg nem jelent azonnali és teljes hozzáférésvesztést, de a következő napok fontos kérdése lesz, hogy július 1. után pontosan mely szolgáltatások maradnak használhatók. A tőzsde korábban azt ígérte, hogy június 30. előtt e-mailben tájékoztatja az európai felhasználókat a változásokról és az esetleges teendőkről.



