Megbeszéljük, hogy mikor jöhet el ebben a ciklusban az altcoin piac csúcsa! A két előző ciklus alapján van egy konkrét hónap amikor érdemes lesz kiszállni, ha végigolvasod, megtudhatod miről van szó!
Rá fogunk nézni a teljes alt-piacra is, de először lássunk néhány meghatározó altot. A kérdés az, hogy a felezés után mennyi időre, pontosabban hány napra volt szükségük ahhoz, hogy elérjék az adott ciklus csúcsát!
Ethereum
A 2016-os felezést követően az éternek 579 napra volt szüksége ahhoz, hogy elérje az akkori csúcsát, 1120 dollárnál:
A 2020 áprilisi felezést követően pedig 548 napnak kellett eltelnie, mire eljutott a csúcs értékéhez, 4613 dollárnál:
BNB
549 nap kellett a 2020-as felezés után a csúcs eléréséhez, az ezt megelőző felezések során a BNB még nem létezett, így ezt a számítást nem tudjuk elvégezni.
Litecoin
Tudatosan kerestem olyan projekteket, amik már legalább két ciklus óta léteznek, a Litecoin grafikonja 2016 augusztusáig érhető el a TradingView-n, a felezés viszont egy hónappal korábban volt, de ennyi baj legyen. Itt is jól látszik, hogy mennyi időre volt szüksége a csúcs eléréséhez, a 2016-os felezés után 487 nap:
A 2020-as felezés során pedig 335 napnak kellett eltelnie az akkori csúcsig:
Monero
Ezt a projektet szintén azért választottuk, mert egy “nagy öreget” kerestünk, ami nem csak egy, hanem lehetőleg legalább két felezést átélt már.
A 2016-os felezés után 518 nap telt el, mire elérte az akkori csúcsát:
A 2020-as felezést követően pedig 335 napnak kellett eltelnie az akkori csúcsig:
Persze a napokkal egy picit elcsúszunk itt-ott, a felezés 2020-ban május 11-én volt, nem elsején, de ennyi baj legyen, a lényeget látni fogjátok a végén.
Teljes alt piac
És akkor most nézzünk rá a teljes altcoin piacra, vagyis az egész piacra a bitcoin nélkül! 2016-os felezés, ekkor 518 napra volt szüksége a teljes altcoin piacnak, hogy elérje a csúcsát:
2020-as felezés, ekkor 546 nap telt el a csúcsig:
Úgyhogy felmerült a kérdés, vajon most mennyi időre lesz szükség ahhoz, hogy elérjük azt a pontot az altok kapcsán, amikor már muszáj kiszállni. Ahogy sejthetitek, ez a szám valahol 550 nap körül mozog, legalábbis, ha minden úgy történik, ahogy a korábbi ciklusokban, de erre majd mindjárt visszatérünk.
Szóval 550 napra tippelhejtük az idei felezés után azt az időtartamot, ami az alt piacnak kell a csúcs eléréséhez, vagyis minden valószínűség szerint ekkor érdemes kiszállni az altokból:
2025 októberében.
A következő kérdés már csak az, hogy vajon most is úgy alakul-e a piac sorsa, mint a 2016-os, illetve a 2020-as ciklusban, a válasz nagyon valószínűséggel az, hogy nem, de ez az, amire senki sem tud válaszolni.
Viszont azért van némi támpontunk, többek között az, hogy az új ATH ebben a ciklusban már a felezés előtt megszületett, erre eddig sohasem volt példa. Úgy tűnik, ez a ciklus gyorsított felvételben rajzolódik ki előttünk, ha ez a következő másfél év során is így lesz, akkor simán lehet, hogy nem kell októberig várnunk az alt-piac csúcsára.
Vannak elemzők, akik 2025 első negyedévére várják az altok csúcsát, mások szerint a fenti forgatókönyv zavartalan lesz, tehát 2025 őszén lesz a megfelelő kiszálló.
Jelen tudásunk szerint tényleg az a legvalószínűbb, hogy jövő októberben érjük el a csúcsot, ez viszont nem jelenti azt, hogy ne kellene folyamatosan figyelni a piacot, és szükség esetén cselekedni.
Ugyanakkor az is biztos, hogy a csúcshoz -bármikor legyen is- vezető út nem lesz zökkenőmentes, szintén a korábbi bikapiacok tanulsága alapján a 20-30, sőt, akár 40%-os korrekciók simán benne vannak a pakliban.
Nézzük meg egy összefoglaló ábrán is az eddigi altszezonokat:
Itt is jól látszanak a nagyjából 550 napos periódusok, a felezés után ennyi idővel érkezünk el az altok csúcsához. Ugyanakkor az is jól látszik, hogy ahogy a bitcoin esetében is, úgy az altokra is igaz, hogy a megtérülések egyre kisebbek, egykor még akár 2600x-eket is ment egy-egy alt, a legutóbbi bikapiacon viszont már “csak” a húszszoros megtérülés volt jellemző, valószínűleg most a 4-8x lesz várható. De ez is olyasmi, amiről csak utólag fogunk tudni biztosan mondani.
Végezetül még egy izgalmas ábra, ez a bitcoin dominanciáját, a bitcoin árfolyamát, és az altok aktuális teljesítményét veti össze, pontosabban hozza összefüggésbe.
Ha a bitcoin dominancia felmegy, és egyben az árfolyam is, akkor az altok oldalaznak, ha az ár oldalazást mutat miközben a dominancia fent van, akkor lefelé mennek az altok. Ha pedig a dominancia megintcsak fennt van, miközben az árfolyama lefelé megy a bitcoinnak, akkor az altok erősen véreznek.
Ha pedig oldalazást mutat a BTC dominancia, és felfelé megy a bitcoin-ár, akkor felmennek az altok is, ha oldalazást mutat a dominancia, és az ár is, akkor oldalaznak az altok is, ha pedig oldalaz a dominancia, és lefelé megy a bitcoin-ár, akkor lefelé mennek az altok is.
Ha viszont lefelé megy a dominancia, és fel az ár, akkor az altok is jó nagy pumpába kezdenek. Ha lefelé megy a dominancia, és oldalazik az ár, akkor felmehetek az altok, végezetül ha lefelé megy a dominancia, és az ár is, akkor az altok oldalazni fognak.