Az amerikai jegybank elnökének nyilatkozatai és a piac várakozásai alapján két hét múlva, a testület szeptember 19-20-i találkozóján jelenthetik be az alapkamat csökkentést.
A Covidot követően 0% közelére csökkentették a dollár alapkamatot, hogy hitelekkel segítsék a gazdaság talpraállását. Az olcsó kamatok miatt az infláció végül évtizedes rekordokat döntött, ami 2022 elejétől gyors kamatemléseket tett szükségessé.
A 2022. óta egyre magasabbra növekvő és 2023. augusztusa óta 5.5%-on tartott kamat célja az volt, hogy visszafogja a költekezést és ezáltal az infláció további növekedését, de a magas kamat a háttérben eközben elkezdte gyengítetni a gazdaságot.
A magas alapkamat mellett a bankok drágábban jutottak forrásokhoz, ezért magasabb kamattal adták tovább a hiteleket a vállalkozásoknak és magánszemélyeknek. Ez csökkentette a hitelfelvételi kedvet, és ezáltal a fogyasztást és a beruházásokat is, ami lassította a gazdasági növekedést. A beruházások és fejlesztések elmaradása hosszabb távon a munkahelyek tömeges megszünéséhez vezethet.
A magas kamatok mellett az államadósság kamatterhei is nőnek. Az államháztartási hiány növekedése megszorításokat tehet szükségessé, így kevesebb forrás juthat a gazdaságfejlesztést célzó programokra. Az államadósság mellett a lakosság által felvett hitelek törlesztőrészletei is egyre magasabbak lehetnek, ami a növekvő munkanélküliség mellett érzékenyen érintheti a hétköznapi embereket.
Az elmúlt hónapokban közölt gazdasági adatok szerint az Egyesült Államokban jelenleg növekvő pályán van a munkanélküliség, drágábbak voltak a rövid távú (2 éves vs. 10 éves) kamatterhek finanszírozásának költségei és romlott a gazdaság aktuális állapotát (foglalkoztatottság, ledolgozott munkaórák, fizetések) tükröző index állapota is.
Az Egyesült Államokban történt utolsó 5 olyan kamatemelésre, amikor ezek a mutatók romló gazdasági állapotokat tökröztek, az alábbi módon reagált a piacvezető SP500 tőzsdeindex:
- 1981. július 20.
- +5% csúcs 25 nap alatt,
- -21% mélypont 285 nap alatt.
- 1990. július 13.
- +1,25% csúcs 2 nap alatt,
- -20% mélypont 88 nap alatt.
- 2001. január 1.
- +8% csúcs 28 nap alatt,
- -40% mélypont 644 nap alatt.
- 2007. szeptember 18.
- +6,5% csúcs 23 nap alatt,
- -54,5% mélypont 538 nap alatt.
- 2020. március 3.
- +1% csúcs 1 nap alatt,
- -29% mélypont 20 nap alatt.
Átlagosan: +4,5% 25 nappal az első kamatcsökkentés után és -33% mélypont 335 nappal később.
SP500, munkanélküliségi adatok, gazdasági állapot index, 2/10 éves kötvények egymáshoz viszonyított helyzete a felsorolt kamatcsökkentési időpontokban.
A múlt eseményei sohasem jelentenek biztosítékot arra, hogy egy hasonló esemény a jövőben is ugyanúgy fog lejátszódni, de ha ismét megismétlődne a fenti szcenárió, a szeptember végi kamatvágást követően egy rövidebb és talán intenzívebb emelkedésre, majd hosszabb lejtmenetre lehet számítani a hagyományos tőzsdei piacokon.
A kripto befektetések szempontjából érdemes lehet a következő időszakban fél szemmel a legnagyobb amerikai tőzsdeindexre is odafigyelni, aminek esetleges gyengesége és hosszabb távú lejtmenete a kriptók helyzetére is negatív hatást gyakorolhat.