A Chainalysis idén is elkészítette a világ kriptoelfogadási indexét. A legnagyobb blokkláncelemzéssel foglalkozó cég ötödik éve teszi közzé a kriptopénzek terjedésével kapcsolatos felmérését. A 2024-es kutatásban 150 ország felhasználási szokásait vizsgálták, melyek közül Magyarország a 60. helyen végzett.
A rangsor kialakításához négy alindex értéket határoztak meg. Ezeket az egyes országok különböző kriptovaluta-szolgáltatásainak vizsgálatával számítottak ki.
- Központosított szolgáltatások által fogadott on-chain kriptovaluta érték: a vásárlóerő-paritás (PPP) szerint korrigált egy főre jutó GDP alapján súlyozva. Ez azt méri, hogy mennyi kriptovaluta forgalma van egy országban a központosított szolgáltatásoknak, és ezt az értéket a lakosság átlagos jövedelméhez viszonyítva rangsorolják.
- Központosított szolgáltatások által fogadott kiskereskedelmi kriptovaluta érték: szintén a vásárlóerő-paritáson alapuló egy főre jutó GDP szerint súlyozva. Itt kifejezetten csak a kisebb, 10 000 dollárnál kisebb értékű tranzakciókat veszik figyelembe, amelyeket a leggyakrabban az egyéni felhasználók, kisbefektetők hajtanak végre.
- DeFi protokollok által fogadott on-chain kriptovaluta érték: GDP alapján súlyozva. Ez az alindex a decentralizált pénzügyi szolgáltatások (DeFi) által fogadott tranzakciókat vizsgálja.
- DeFi protokollok által fogadott kiskereskedelmi kriptovaluta érték: szintén GDP alapján súlyozva, a kiskereskedelmi méretű (10 000 dollárnál kisebb) tranzakciókat rangsorolják a DeFi szolgáltatások esetében.
Az alindexek összesítéséből származó rangsor szerint a kriptopénzek használata az alábbi 20 országban a legmagasabb:
India, Nigéria, Indonézia, Egyesült Államok, Vietnam, Ukrajna, Oroszország, Fülöp-szigetek, Pakisztán, Brazília, Törökország, Egyesült Királyság, Venezuela, Mexikó, Argentína, Thaiföld, Kambodzsa, Kanada, Dél-Korea, Kína.
A kutatás szerint India végzett az első helyen, de a TOP 20-ban a “Közép- és Dél-Ázsia és Óceániai” térség (CSAO) tagjai voltak a legtöbben, ami 7 országgal szerepel a listán. Kelet-Európában a szomszédos Ukrajna (6.), míg nyugaton Nagy Britannia (12.) érte el a legjobb helyezést. Az Egyesült Államok a 3. lett.
Hazánk a 60. helyen végzett, ami szomszédaink között a harmadik legjobb eredménynek számít:
- Ukrajna: 6.
- Szerbia: 49.
- Magyarország 60.
- Románia: 65.
- Ausztria 74.
- Szlovákia: 87
- Horvátország: 90
- Szlovénia 97.
Az elmúlt évek adataival összevetve, a kutatás arra a megállapításra jutott, hogy a decentralizált pénzügyi szolgáltatások növekedésének mértéke (világoskék) a legtöbb földrajzi régióban felülmúlja a hagyományos, központi szereplők által üzemeltetett kripto platformokét (sötétékék). A fejlődés a világ szegényebb és feltörekvő régióiban a legerősebb, alátámasztva a DeFi azon törekvéseit, hogy pénzügyi szolgáltatásokat nyújtson azok számára, akiknek valamilyen okból nehézséget okoz a hagyományos banki rendszerhez való csatlakozás, vagy az abból eredő előnyök, kiaknázása.
A Chainalysis blogja az elmúlt hetekben több, részletesebb régiós bontást is közzétett a kriptovaluták elterjedéséről. Ezek alapján a legnépszerűbb kripto terméknek szinte mindenhol az amerikai dollár értékét lekövető stabilcoinok, az USDT és az USDC tekinthetők, melyek átlagosan 40%-os részesedéssel rendelkeznek az egyes országok kripto népszerűségi listáin. Ez az arány még magasabb az olyan helyeken, mint például az évek óta kiemelkedően magas, jelenleg is 50% feletti inflációval küzdő Törökország. A bitcoin, az ethereum és az altcoinok tehát ugyan meghozták az emberek étvágyát, de a valódi elterjedést jelenleg a technológia által könnyebben hozzáférhetővé tett amerikai dollár tokenek fűtik.