2008. október 31-én egy ismeretlen személy vagy csoport Satoshi Nakamoto álnéven közzétette a Bitcoin technológiai leírását, majd nem sokkal később elindította a hálózatot. Az internetes kockák mindentől való függetlenséget ígérő és sokáig lenézett játékpénze mára egy amerikai tőzsdéken is jegyzett, és a világ legnagyobb vagyonkezelői által támogatott, 1200 milliárd dolláros nagyságú pénzügyi eszközzé vált.
A Bitcoint létrehozó Satoshi kb. két éven át egy internetes fórumon kommunikált a külvilággal, ám 2011-ben eltűnt. Kilétére sohasem sikerült fényt deríteni, ugyanis internetes jelenléte során rendkívüli óvatos volt, így bár sokan próbáltak a nyomára bukkanni, a mai napig csak találgatni lehet, hogy ki is lehetett valójában. Egyes újságírók szerint Satoshi az oknyomozó újságírás Szent Grálja, amit a róla szóló legendák nyomán sokan próbálnak felkutatni, de valószínűleg soha nem fognak megtalálni.
Az amerikai HBO ma hajnalban mutatta be a Money Electric: The Bitcoin Mistery (Bitcoin-rejtély) című új dokumentumfilmet, ami egy újabb kísérlet Satoshi kilétének felfedésére. A filmet Cullen Hoback készítette, akit korábban Emmy-díjra jelöltek egy szélsőséges amerikai mozgalom, a QAnon nevű titkos szervezetet veztőjének leleplezésért, az ugyancsak az HBO-nak készített, három éves nyomozómunka eredményeit bemutató “Q: Into the Storm” című sorozatban.
A Satoshiról készített film szigorú titokban készült és az előzetes múlt heti bemutatójáig csak néhány stábtag tudott róla. Még az ezzel kapcsolatban kikerülő hétvégi szivárogtatások is tévesnek bizonyultak.
Hoback állítása szerint nem az ő ötlete volt a Satoshi film elkészítése. Egy héttel a QAnon dokumentumfilm befejezése után az egyik munkatársa mellékesen megjegyezte: „Csináld meg Satoshit legközelebb.” Hobacknek eleinte nem tetszett az ötlet, de végül úgy döntött, hogy ad neki egy esélyt.
Hoback nekiállt a kutatásnak és ennek keretében összehozták Adam Back-el, aki egyike a szélesebb körben ismert Satoshi jelölteknek. Back programozó és kriptográfus, aki a 90-es években hozta létre a Hashcash-t, a Bitcoin koncepcionális előfutárát. Ő az egyetlen, aki név szerint is említve van a Satoshi által írt a Bitcoin technikai leírásban.
Back mindig is tagadta, hogy ő lenne Satoshi és sohasem volt túl szívélyes az ezt fírtató újságírókkal, de lehetőséget adott Hobacknek, hogy az otthonában készítsen vele interjút és később együtt utaztak el egy rigai Bitcoin konferenciára is. Back itt mutatta be a film készítőjét egy másik Bitcoin fejlesztőnek, Peter Toddnak, aki végül Hoback kutatásaink középpontjába került.
Todd egy kanadai fejlesztő, aki már fiatalon, 16 évesen elkezdett levelezni Back-el a hashcash mechanizmusáról. Todd később Bitcoin core fejlesztővé és egyben a Bitcoin közösség trolljává is vált, aki sokszor megosztó, provokatív üzenetekkel keltett feszültséget az internetes fórumokon. A neve korábban nem merült fel a komolyabb Satoshi jelöltek között, mert a Bitcoin indulásakor még csak 22 éves volt és az egyetemet sem fejezte be. Todd a fórumon gyakran kritizálta Satoshi kódját és tervezési döntéseit, és ahogy egy 2014-es Reddit kommentelő fogalmazott „Mindenki tudja, hogy nem te vagy Satoshi, mert a te Bitcoin-víziód gyakorlatilag az ellenkezője annak, amit Satoshi elképzelt.”
Hoback azután kezdett komolyabban foglalkozni a Todd – Satoshi kapcsolattal, amikor rutinból utánanézett és talált néhány általa furácsának tartott összefüggést. Az egyik szerint Todd azt állította magáról, hogy csak 2014-ben kezdett el komolyabban foglalkozni a bitcoinnal, ám már 2010-ben regisztrált a Bitcoin fejlesztőinek munkáját akkoriban összefogó Bitcointalk.org fórumra. Ezen az első posztja egy meghívásra adott reakció volt, ám a másodikban már magának Satoshinak az egyik bejegyzését kommentálta, amiben egy évekkel később a Bitcoinba implementált funkció, a “replace by fee”-ről volt szó.
Hoback szerint ha valaki elolvassa Satoshi bejegyzését, majd Todd kommentjét, akkor olyan érzése lehet, mintha maga Satoshi fűzött volna hozzá egy megjegyzést a saját okfejtéséhez, ám azt véletlenül, egy másik fiókról belépve tette volna meg.
Hoback szerint az elméletét az is alátámasztja, hogy amikor Todd 2014-ben Bitcoin fejlesztővé vált, éppen ő maga volt az, aki az említett posztban még csak elméleti szinten tárgyalt “replace by fee” funkciót hozzáadta a Bitcoin hálózathoz.
A filmben Hoback felteszi a kérdést: „Valaki, aki épp csak most hozott létre egy fiókot, és korábban soha nem posztolt a Bitcoinról, kapásból magának Satoshinak gondolatait javítja ki? És ez a személy pont az, aki később kifejlesztette ugyanazt a funkciót, amit Satoshi javasolt? Mi van, ha Todd, aki egyébként nagyon óvatos volt, de egyetlen alkalommal rossz felhasználónév alatt jelentkezett be?”
Három nappal azután, hogy a „replace-by-fee” javaslattal kapcsolatban üzenetet váltottak, Satoshi örökre eltűnt a fórumról. Todd is eltűnt, és nem posztolt újra két évig.
Két évvel később, 2014-ben aztán Todd váratlanul válaszolt egy új fórumtagnak, John Dillonnak, aki 500 dolláros jutalmat ajánlott fel valakinek, aki megvalósítja a „replace-by-fee” funkciót.
Hoback a filmben arra a következtetésre jutott, hogy Todd állhat Dillon karaktere mögött is, és hogy ezzel az “alteregós taktikával” próbálta megvalósítani a Bitcoinnal kapcsolatos céljait.
Hoback tovább vizsgálódott, és szerinte Todd minden olyan kritériumnak megfelelt, amelyet a közösség Satoshival kapcsolatban megállapított. Satoshi posztolási szokásai egy észak-amerikában élő személyre utaltak, aki az akadémiai tanév naptár szerint dolgozott és a szóhasználata miatt a Brit Nemzetközösség egyik országában nőhetett fel.
Hoback szerint a leírás ráillik Todd-ra, aki ekkor kanadai egyetemi hallgató volt.
Satoshi a kriptográfiában és közgazdaságtanban is jártas volt, Todd pedig már középiskolásként e-mailezett Adam Back-el a Hashcashről, apja pedig közgazdász volt.
A Bitcoin működését leíró Whitepaper az akadémiai szokásokkal ellentétben rendkívül kevés hivatkozást tartalmaz, ami korábbi oknyomozók szerint is egy fiatal alkotóra utalhat.
Végül az is felmerült, hogy a zseni programozók általában nagyon fiatalon érik el a legnagyobb áttöréseiket: Vitalik Buterin például 19 évesen alkotta meg az Ethereumot, a Bitcoin legnagyobb riválisát. A Bitcoin kódja C++ nyelven íródott, amiről Todd a kamera előtt azt állította, hogy nem ért hozzá, Hoback azonban előásott egy archív változatot Todd fiatalkori honlapjáról, ahol egy önéletrajz azt állítja, hogy Todd egy teljes rendszert készített C++ nyelven. “Miért hazudna valaki erről?”
Todd erre azt válaszolta: „Az, hogy egy középiskolás weboldalon azt mondom, hogy tudok C++-ban programozni, nem jelenti azt, hogy egy több száz milliárd dollár biztonságáért felelős rendszert is meg tudok ebben alkotni.”
Hoback szerint “Satoshi anonimitása talán annak volt köszönhető, hogy félt a kormányzati szintű megtorlásoktól. Egy mindentől független nélküli pénzügyi rendszer, sokak csőrét bökheti, de ha nincs egyetlen személy, akit felelősségre lehetne vonni érte, akkor ellenállhat a támadásoknak.”
“De az is lehet, hogy az anonimitással akarta elérni, hogy egy huszonkét éves fiatal ötleteit komolyan vegyék a nagy öregek. Vagy képzeld el, hogy később vitatkoznod kell olyan emberekkel, akik a fiatalkori éned szavait bibliai tisztelettel kezelik, és szembeállítják azzal, amit most mondasz. Todd talán meg akarta semmisíteni az anonim karaktert, és a valódi nevén akart részt venni a Bitcoin jövőjéről szóló vitákban.”
Hoback a film szerint végül egy prágai Bitcoin konferencián tett látogatás alatt, egy közeli és elhagyatott acélműben tett séta során szembesítette Todd-ot az elméletével, miszerint őt tartja a Bitcoin alkotójának.
A szembesítés pillanata. Balra Peter Todd, a háttérben Adam Back
TODD: “Figyelmeztetlek. Nagyon vicces lesz, amikor ezt beleteszed a dokumentumfilmedbe, és egy csomó Bitcoinos megnézi.”
HOBACK: „Nem hiszem, hogy sokan fognak örülni ennek, mert te eléggé megosztó személyiség vagy a közösségen belül.”
TODD: „Szerintem pedig sokan fognak örülni, mert ez egy újabb példa lesz arra, hogy az újságírók hogyan tévesztenek célt és képtelenek felfogni, hogy mi a lényeg.”
HOBACK: „Miért, mi a lényeg?
TODD: „A lényeg az, hogy a bitcoin egy globális valutává váljon. ”
Todd azóta kiírta a Twitter oldalára, hogy nem ő Satoshi és egy újságírónak nyilatkozva azt is elárulta, hogy a jövőben kénytelen lesz sokkal jobban odafigyelni a személyes biztonságára, a film kapcsán ugyanis sokan azt hihetik róla, hogy tényleg ő a Bitcoin létrehozója és több milliárd dolláros vagyonnal rendelkezik.
I'm not Satoshi.
— Peter Todd (@peterktodd) October 8, 2024
Az első közösségi médiás rekaciók alapján a Bitcoin közösség kétséggel fogadja, hogy valóban Peter Todd lenne Satoshi. A dokumentumfilmben elhangzó egyetlen párbeszéd, aminek a következtetését valószínűleg senki sem fogja vitatni, így hangzott:
TODD: „Bárki, aki elég hozzáértő lenne a Bitcoin megalkotásához, elég hozzáértő lenne ahhoz is, hogy ne hagyjon nyomot maga után.”
HOBACK: „De, ugye nem te vagy Satoshi?”
TODD: „Ó, de igen, én vagyok Satoshi. Mi mindannyian Satoshi vagyunk.”
Az HBO filmjében is felbukkan a Bitcoin alkotójának és a “Mi mindannyian Satoshi vagyunk” jelmondatnak emléket állító szobor, amibe belenézve bárki felfedezheti a saját arcképét. A szobor elkészítését a magyar kripto közösség és a Kripto Akadémia támogatta.