A bitcoin árfolyama 88 000 dollár környékén ingadozik, mérsékelt visszaeséssel tartva a választások után kezdődött emelkedő trendet.
A növekedést elsősorban az Egyesült Államokban várhatóan kedvezőre forduló szabályozási környezet fűtötte. A hagyományos piacok felől érkező beáramlást egy látványos grafikonnal szemléltette a Bloomberg ETF szakértője, aki a Blackrock által forgalmazott IBIT Bitcoin ETF teljesítményét vetette össze a más ETF-ek teljesítményével.
JUGGERNAUT: $IBIT has hit the $40b asset mark (a mere two wks after hitting $30b) in a record 211 days, annihilating prev record of 1,253 days held by $IEMG. It's now in Top 1% of all ETFs by assets and at 10mo old it is bigger than all 2,800 ETFs launched in the past TEN years. pic.twitter.com/WTATlpShUq
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) November 13, 2024
A bejegyzés szerint a Bitcoin ETF-nek 211 napra volt szüksége ahhoz, hogy elérje a jelenleg 40 milliárd dollárnál tartó tőkebeáramlást, míg 3 másik népszerű ETF-nek ehhez legalább 1253 napra volt szüksége. A Bitcoin ETF emellett jelenleg már sokkal nagyobb, mint az elmúlt 10 évben indított összes (2600 darab) másik ETF, amit forgalomba hoztak az Egyesült Államokban.
Az érdeklődés tehát jelentősnek mondható és akár még tovább is növekedhet, ha sikerül átláthatóvá tenni az iparág szempontjából fontos amerikai piacot jelenleg megfojtó törvényi szabályozást.
18 amerikai állam a tőzsdefelügyelet ellen
Ezzel kapcsolatban csütörtök délután 18 amerikai állam indított pert az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) és annak öt biztosával szemben, azzal vádolva őket, hogy túllépték hatáskörüket és hadjáratot indítottak a kriptovaluta-ipar ellen.
A beadványt Russell Coleman, Kentucky főügyésze nyújtotta be 17 másik állami főügyész támogatásával, akik Nebraska, Tennessee, Nyugat-Virginia, Iowa, Texas, Mississippi, Montana, Arkansas, Ohio, Kansas, Missouri, Indiana, Utah, Louisiana, Dél-Karolina, Oklahoma és Florida államait képviselik.
A panaszt a decentralizált pénzügyekkel foglalkozó DeFi Education Fund nevű kriptoérdekvédelmi csoporttal együttműködve nyújtották be, amely a decentralizált pénzügyi szférára vonatkozó ésszerű szabályozásért kampányol.
Gary Gensler a tőzsdefelügyelet elnökeként korábban kijelentette, hogy a kriptovaluták többsége – a bitcoin kivételével – értékpapír, és ezért az ő hatáskörükbe tartozik. Álláspontja, amelyet a most perlő ügyészek túlkapásként írnak le, a tőzsdefelügyeletet számos peres eljárás indítására ösztönözte olyan jelentős iparági szereplőkkel szemben, mint a Coinbase vagy Kraken tőzsdék, a Ripple, az Uniswap vagy a Consensys (Metamask), azzal vádolva őket, hogy nem regisztrált értékpapírokat (kriptovalutákat) értékesítettek.
A 18 főügyész úgy véli, hogy a felügyelet túllépett a hivatali jogkörén és az általa kiszabott büntetések és korlátozások „jelentős kockázatokat” jelentenek Amerika egyik leggyorsabban növekvő gazdasági szektorára.
A főügyészek szerint a Kongresszus soha nem adott szabályozó hatalmat a digitális eszközök felett a tőzsdefelügyeletnek, ám a SEC mégis úgy tett, mintha egy ilyen felhaltalmazás birtokában lenne.
“A SEC megsértette a szövetségi rendszer alapelveit és a hatalmi ágak szétválasztásáról szóló szabályokat… A SEC kongresszusi felhatalmazás nélküli széleskörű joghatósági igénye megfosztja az egyes államokat a saját szuverén szerepüktől, és akadályozza a digitális eszközök iparára vonatkozó innovatív szabályozási keretek kifejlesztését.”
A SEC cselekedeteit a főügyészek egy teljes körű támadásnak minősítették az amerikai kriptoipar ellen, a per kimenetele így egy fontos mérföldkő lehet az amerikai piac legalizálása felé.
Csendes lemondás?
A SEC vezetője egy tegnap tartott beszédében egyébként továbbra is kitartott szigorú álláspontja mellett és hangsúlyozta, hogy a spekulatív befektetéseken és az esetlegesen tiltott tevékenységekre való felhasználáson kívül a kriptoeszközök túlnyomó többsége még nem bizonyította fenntartható felhasználását.
Habár a fenti kijelntésben sok igazság van, a felügyelet vezetője az elmúlt évek során kizárólag azzal az egy piaci szereplővel, az FTX-el volt hajnaldó leülni beszélgetni, ami végül a legnagyobb kárt okozta a kripto befeketőknek. A SEC minden más, törvényes működésre törekvő iparági képviselővel elutasította az együttműködést és tárgyalás helyett eljárásokat indított velük szemben.
A tőzsdefelügyelet igazgatója tegnap egyébként egy olyan kijelentéssel fejezte be a mondanivalóját, amit sokan a (még nem hivatalos) lemondásaként értékeltek:
“Büszkén szolgáltam kollégáimmal a felügyeletet, éjjel-nappal azon dolgozva, hogy megvédjük az amerikai családokat.”