A Ripple fontos szabályozási mérföldkőhöz érkezett, miután az általa kibocsátani kívánt RLUSD stablecoin megkapta egy amerikai pénzügyi szabályozó hatóság, a NYDFS végleges jóváhagyását az indulásra – erősítette meg Brad Garlinghouse, a Ripple vezérigazgatója.
This just in…we have final approval from @NYDFS for $RLUSD! Exchange and partner listings will be live soon – and reminder: when RLUSD is live, you’ll hear it from @Ripple first.
— Brad Garlinghouse (@bgarlinghouse) December 10, 2024
Az RLUSD egy 1:1 arányban amerikai dollárral fedezett stablecoin lesz, amelyet amerikai dollár banki betétekkel, rövid lejáratú amerikai államkincstári kötvényekkel és egyéb készpénzzel egyenértékűnek minősíthető letétek ellenértékével fognak biztosítani. Ez a működési struktúra hasonló a piacvezető stabilcoinok, a Tether USDT és a Circle USDC stablecoinjai által követett modellhez.
Ripple RLUSD a tőzsdéken
A Ripple egyik célja, hogy szabályozott szereplőként az RLUSD stabilcoinnal részesedést szerezzen az amerikai piacon, versenyre kelve a szintén amerikai Circle (és a mögötte álló Coinbase) által kibocsátott USDC stablecoinnal.
Az USDC jelenleg a második legnagyobb stablecoin a Tether után, 40 milliárd dolláros piaci kapitalizációval.
1 milliárd dolláros piaci kapitalizációt meghaladó stabilcoinok
Az RLUSD tesztelése már az év elején elkezdődött az XRP Ledger és az Ethereum hálózatokon, így a stablecoin már készen áll a gyakorlatban való bevezetésre. Garlinghouse szerint az RLUSD hamarosan elérhető lesz a főbb kriptotőzsdéken.
A Ripple RLUSD hatása az XRP árfolyamára
Az RLUSD jóváhagyásának híre tegnap este 25%-os ugrást okozott a Ripple által támogatott XRP árfolyamában, amely az elmúlt hetekben nagy lendülettel emelkedett. Az XRP árfolyama a november eleji amerikai választások óta 50 centről 2.9 dollárig nőtt és ennek során meghaladta a Solana piaci kapitalizációját is, amivel a negyedik legértékesebb kriptoeszközzé vált.
Az XRP árfolyama nem csak a Donald Trump megválasztását követő általános emelkedés miatt kezdett erősödni. A jelenleg még hivatalban lévő, de az amerikai tőzsdefelügyeletet éléről a lemondását már bejelentő Gary Gensler távozása azt jelentheti, hogy véget érhet a Ripple ellen 4 éve folyó hatósági vizsgálat.
Kripto szabályozás
A Ripple és a tőzsdefelügyelet (SEC) közötti jogvita 2020 decemberében kezdődött, amikor a SEC azzal vádolta meg a Ripple-t, hogy az XRP tokeneket illegálisan, regisztrálatlan értékpapírként hozta forgalomba. A Ripple azt állította, hogy az XRP nem értékpapír, hanem digitális eszköz, amelyet határokon átnyúló fizetési rendszerek fejlesztésére hoztak létre.
2023 júliusában a bíróság több főbb pontban is a Ripple javára döntött, kijelentve, hogy az XRP nem minősül értékpapírnak. A felügyelet ezután újabb jogi lépéseket tett és tovább húzta az ügyet. 2024 nyarán ismét egy Ripple számára kedvező bírósági döntés született, amit a felügyelet újra megfellebbezett.
Gary Genslernek, a felügyelet elnökének kripto ellenes nézetei kritikus szerepet játszottak a Ripple elleni perben és a kriptovalutákra vonatkozó szigorúbb szabályozási irányvonal kialakításában. Az ő távozása enyhébb megközelítést hozhat a kriptovaluták szabályozásában, ami pozitívan hathat az XRP-re és a többi kriptovalutára.
Gensler távozása megnyithatja az utat a Ripple és a SEC közötti peren kívüli megegyezés előtt, amely stabilabb környezetet teremtene az XRP számára. A kevésbé agresszív szabályozási környezet növelheti az token iránti intézményi és befektetői érdeklődést is.
Gensler távozása tehát kedvező fordulatot jelenthet az XRP számára, különösen, hogy az egész kriptovaluta-szektor felügyelete is támogatóbb kezkbe kerülhet. Belső források szerint Donald Trump minimális és az iparágak növekedését támogató szabályozást látna szívesen a mesterséges intelligencia és kripto ágazatok területén és az ennek megfelelő látásmóddal rendelkező jelöltek közül választja majd ki az ezeket felügyelő és szabályozó hatóságok új vezetőit.