A kvantumkomputerek fejlődése körüli félelmek nem újkeletűek, de az elmúlt hónapokban felerősödtek, különösen a Microsoft és a Google kutatásai után, amelyek áttöréseket értek el kvantumállapotok stabilitásában – és ezzel közelebb kerülnek a titkosítási algoritmusok feltöréséhez.
A Bitcoin fejlesztői is egyre komolyabban veszik ezt a fenyegetést, ezért akár meg is semmisítenék a bitcoinkészlet egy részét, hogy a többit megmenthessék
A terv neve: QRAMP
Agustin Cruz Bitcoin fejlesztő jegyzi azt a javaslatot (BIP), amely a „Quantum-Resistant Address Migration Protocol”, azaz QRAMP nevet viseli. A javaslat célja, hogy egy kötelező cím- és privátkulcs-migrációval védje meg a hálózatot a jövőbeli kvantumtámadásoktól.
A háttérben az a technikai tény áll, hogy a Bitcoin tranzakciókat biztosító ECDSA algoritmus elméletileg nem tudna ellenállni egy kvantumszámítógép támadásának.
Bár még minimum évekre, ha nem évtizedekre vagyunk attól, hogy a kvantumtechnológia olyan szintre jusson, hogy veszélyeztesse a hálózatot, abban a legtöbben egyetértenek, hogy csak idő kérdése, hogy a modern technológia lehetővé tegye a régebbi technológiával védett bitcoin privátkulcsok feltörését
Ha a QRAMP javaslat elnyeri a közösség támogatását, és bekerül a hivatalos Bitcoin Core kliensbe, akkor egy visszaszámlálás kezdődik: egy meghatározott határidőn belül minden felhasználónak át kellene mozgatnia a coinjait egy kvantumbiztos tárcacímre, amely garantálja a bitcoin kvantumállóságát. Ezek olyan algoritmusokat használnak, amelyeket (mai tudásunk szerint) egy kvantumszámíógép sem tudna feltörni.
Aki nem frissít időben, annak a régi címein tárolt bitcoinjai elvesznek a rendszer számára. Bár nem szó szerint semmisülnek meg, de az új szabályok szerint többé már nem lehetne őket elkölteni, vagyis végső soron mégis a forgalomban lévő BTC mennyiség csökkenését jelentené, ha megszavazzák a változtatást.
Még nem fogadták el
A közösséget megosztó javaslat még nem kapott hivatalos BIP számot, így egyelőre csak vitáznak a bevezetés lehetőségéről. Sokan aggódnak amiatt, hogy a több éve vagy évtizede tartott bitcoinok, vagy például az örökölt tárcák tulajdonosai nem tudnak majd hozzáférni a coinjaikhoz, ha kicsúsznak a határidőből. Mások viszont úgy látják: jobb megelőzni a kvantumkockázatot és elfogadni a kisebb veszteséget, mint később a Bitcoin teljes megsemmisülését átélni.
Egy új korszakba léptünk, ahol már a kvantumtechnológia fejlődése is aktív szereplője a Bitcoin jövőjének. De attól pedig valószínűleg senkinek sem kell tartania, hogy esetleg lemarad az eseményről. Ha kezdetét veszi a visszaszámlálás, azt minden nagyobb híroldal kiemelt hírként fogja kezelni és heteken/hónapokon át fog róla információkat közzétenni.