Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elhalasztotta döntését az Ethereum ETF-ek stakelésének engedélyezéséről. A halasztást további egyeztetések szükségességével és egy hosszabb távú, átfogó szabályozási keretrendszer kidolgozásával indokolták.
A stakelés lehetőségét a világ legnagyobb ETF tőzsdéje, a NYSE Arca kérelmezte február 14-én. A SEC eredetileg még most, áprilisban nyilvánított volna véleményt az ügyben, de friss közleményük szerint ezt június 3-ra halasztották.
Nővelhetné az ethereum iránt való érdeklődést
Az Ethereum ETF-ek stakingje körüli szabályozási bizonytalanság nemcsak technikai, hanem jogi és piaci bizalmi kérdés is. A SEC egyelőre azért nem engedélyezi, hogy a nyilvános ETF-ekben tartott étert lekössék, mivel úgy ítéli meg, hogy a kamatokat fizető staking közelebb állhat egy értékpapír befektetési szerződéshez, aminek forgalmazása és kereskedése szigorú engedélyezéshez kötött.
A staking engedélyezése az Ethereum ETF-ek esetében jelentős áttörést hozhatna a piac számára. Egy ilyen termék révén a hagyományos tőzsdei befektetők nemcsak az ETH árfolyamingadozásaiból profitálhatnának, hanem a lekötés után járó hozamból is részesedhetnének. Ez a passzív bevételi lehetőség egy alapvetően új típusú kriptós pénzügyi termék lenne a hagyományos piacokon, ami növelhetné az ETH iránti keresletet.
A stakeléssel az ETF-szolgáltatók intézményi szinten vennének részt az Ethereum hálózat biztonságának biztosításában is, ami további legitimációt adna a Proof-of-Stake modellnek a hagyományos pénzügyi világ szemében.
Azonban sok ezzel kapcsolatos kérdés még továbbra sem tisztázott. Például az, hogy a stakinget biztosító ETF-ek hogyan kezelnék és milyen biztosítékot adnának a lekötéssel járó technikai kockázatokra. A validálási hibákból fakadó esetleges levonások (slashing) például a lekötött ethereum elvesztésével járhatnak. Ugyancsak kérdés lehet, hogy az ETF-ek pontosan mit kezdenének és hogyan használnák fel és fieztnék ki a generált hozamokat, jelenleg ugyanis nincs lehetőség az ethereumban fizetett staking hozam úgynevezett “in-kind”, vagyis magában ETH-ben való jóváírására. Ennek engedélyezése egy másik eljárást keretében ,de szintén a SEC asztalán van.
A staking bevezetése új szintű transzparenciát és technikai hátteret igényel, amit nem minden szolgáltató tud (vagy akar) biztosítani.
Amennyiben a SEC a közeljövőben mégis engedélyezi az ETF-ek stakelését, az nemcsak az Ethereum, hanem az egész kriptopiac szempontjából mérföldkő lenne. A hagyományos tőzsdéken keresztül is elérhető, hozamtermelő kripto eszközök alternatívát nyújthatnak a klasszikus kötvényekkel és részvényekkel szemben.
Az utolsó szalmaszál?
Az ETH jelenlegi helyzete továbbra is gyengeséget mutat. A 2021 novemberében elért 4860 dolláros csúcsot immár 3.5 éve nem sikerült megdönteni, a Solana ereje, illetve a magán az Ethereumon futó Layer 2 alhálózatok tokenjeinek megjelenése egyelőre kifogták a szeletet az ethereum vitorlájából.
A vámháborúk okozta visszaesésben egy lélektani határhoz is visszatért a token. A valaha volt összes kriptotőzsdei ETH ügyletet összegző átlagár (kékkel) jelenleg 1318 dolláron áll.
Bár a múlt heti összeomlás után az ethereumnak kicsivel efölött, 1380 dollár környékén sikerült erőre kapnia és 1690 dollárig ugrania, ha tovább folytatódik a bizonytalanság, tovább nőhet az esélye annak, hogy ismét megérinti a történelmi határvonalat.