Amikor szárnyalnak a kriptovaluták és a grafikonok zöld színben tündökölnek, sokakban felmerül a kérdés, hogy mindez szép és jó, de mégis hogyan fogok kenyeret venni a bitcoinomból, másszóval hogyan tudom elkölteni a kripto profitját? Ez a cikk nem a realizálási stratégiákról szól, hanem a konkrét módszerekről, amelyekkel a „kriptos világon” kívül is hasznosíthatjuk nyereségünket.
A legegyszerűbb megoldás a kriptos bankkártya
Napjainkban számos nagyobb tőzsde és platform biztosít lehetőséget úgynevezett kriptos bankkártya igénylésére. Ezek segítségével közvetlenül a tőzsdén tárolt kriptovalutáinkból költhetünk tényleges realizálás vagy utalgatás nélkül (ajánlani tudjuk például a Bybit kártyáját). Ezek a kártyák létezhetnek fizikai vagy virtuális verzióban is. Fizikai esetén ténylegesen, postán kiküldve megkapjuk a kártyát, mintha csak a bankunktól kapnánk. A virtuális verzió esetén pedig egy internetes vásárlásoknál, illetve Apple / Google Pay-hez hozzáadva a telefonunkkal bármilyen más esetben is használható kártyához jutunk hozzá.
Felhasználói szemmel úgy tűnhet, hogy a példának okáért a helyi kisboltban végzett vásárlás során közvetlenül a bitcoinunkkal fizetünk. Azért jobban belegondolva nehéz elképzelni, hogy Marika néni hirtelen digitális valutákat is elfogad – főleg, ha már az is csodaszámba megy, hogy rendelkezik bankkártya-terminállal. Ez természetesen nincs is így, technikai szempontból a háttérben egy kripto-fiat átváltás történik. Ez azt jelenti, hogy a vásárlás pillanatában a tőzsde/egyéb kibocsátó eladja a bitcoinunkat az éppen aktuális árfolyamon valamilyen fiat pénzért. Ez a legtöbb elérhető kártya esetben euró. Ezt követően a folyamat teljesen megegyezik azzal, amikor egy nem forint alapú bankkártyával fizetünk. A hazai példánál maradva az euró forintra kerül átváltásra, a kereskedő megkapja a termék ellenértékét, mi pedig a terméket.
Tippek kriptos kártya használatához
Bizonyára olvasóink közül is találkoztak már sokan azzal az esettel, hogy egy magyar, forint alapú bankkártyával akartak külföldön fizetni, és a terminál megkérdezte, hogy melyik pénznemet preferálják. Amennyiben rosszul választottak, úgy azt vehették részre, hogy jóval többe került a vásárlás, mint amennyivel eredetileg számoltak. Ennek az az oka, hogy ha nem a kereskedő saját pénznemét választjuk ki (ez Magyarországban a forint), akkor egy nagyon magas, szinte irreális árfolyamon kerül átváltásra a fizetendő összeg. Nagyon fontos tehát a kriptos bankkártyák esetében is, hogy mindig a kereskedő pénznemét válasszuk, amennyiben erre a terminál rákérdez!
Egy gyakori tévhit a kripto-alapú bankkártyák esetében, hogy ilyen módon történő realizálás után nincsen adókötelezettség. Ez sajnos vagy nem sajnos, de nem így van. Ahogyan azt már korábban megbeszéltük, itt is megtörténik a fiat-kripto átváltás, így pedig kötelesek vagyunk a májusi adóbevallás során kitérni az ilyen tranzakciókra is.
A kártyákkal kapcsolatban érdemes azzal is tisztába lenni, hogy mindig aktuális árfolyamon fog váltani. Ezért, ha vásárlásunk pillanatában éppen beesett kriptovalutáink árfolyama, akkor akár rosszul is járhatunk egy ilyen tranzakcióval. Erre az eshetőségre megoldást kínálhat, ha valamilyen stablecoinba realizálunk, majd ezt költjük a kártyáról.
Realizálás a tőzsdékről
A tőzsdékről való realizálás az első, ami a legtöbb embernek eszébe jut, amikor a cikk címében feltett kérdésre keresi a választ. Ez a metódus egy fokkal összetettebb a kártyás verziónál, de nem kell megijedni, itt sem atomfizikáról van szó.
SEPA kiutalás kriptotőzsdéről – Bybit kiutalás Revolutra lépésről lépésre
Mint azt már említettem, a különböző realizálási stratégiákra nem akarunk részletesen kitérni ebben a cikkben. Tegyük fel, hogy a kedves olvasó stablecoinba realizálgatja profitját, és ezt a pénzösszeget szeretné saját bankszámláján látni. Stablecoint azonban nem lehet bankszámlára kiutalni, ezért az első lépés, hogy valamilyen fiat valutába átváltjuk azt. Ez a fiat a legtöbb esetben az euró lesz, mivel hazánk fizetőeszközét általában nem támogatják a tőzsdék.
Az eurót már utalhatjuk is ki a számlánkra – de milyen számlára? Ha rendelkezünk euró-alapú devizaszámlával, akkor az egy jó választás lehet. Forint alapúra azonban nem érdemes külföldi valutát utalni, ugyanis a bankok átváltási díjszabása miatt nem garantált, hogy elégedettek leszünk a kézhez kapott összeggel. Erre a problémára a különböző fintech appok, mint például a Revolut jelenthet megoldást.
A Revoluton néhány kattintás alatt létrehozhatunk euró-alapú számlát, ha még nem rendelkeznénk ilyennel. Ezt követően a tőzsdéről egy SEPA-utalással maximum néhány óra alatt meg fog érkezni az összeg. A SEPA-utalásokról ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.
Amire itt figyelni kell, hogy a legtöbb kriptotőzsde esetében legalább egy KYC-azonosítás elvégzése szükséges ahhoz, hogy fiatpénzt tudjunk kiutalni, de lehetnek egyéb biztonsági „akadályok” is – ezek azonban mind a felhasználó érdekét szolgálják. Ilyen lehet például, ha a célszámlát (aminek természetesen a saját nevünkön kell lennie) előzetesen meg kell erősíteni – ez annyit tesz, hogy mielőtt kiutalnánk pénzünket, legalább egy beutalást el kell végezni a számláról.
Fizikai peer-to-peer (P2P) kripto tranzakciók
A P2P tulajdonképpen azt jelenti, hogy két fél egy központi közvetítő nélkül, közvetlenül kereskedik egymással. Ez megtörténhet virtuálisan is (például egy tőzsde peer-to-peer marketplace-én), ekkor azonban továbbra sem lesz nálunk kézzel foghatóan kriptovalutánk ellenértéke.
A „fizikai” P2P tranzakciók úgy néznek ki, mint bármilyen más privát adás-vétel: a két fél találkozik valahol személyesen, majd megejtik a tranzakciót. Sokan vannak, akik ily módon kívánnak kriptovalutát vásárolni/eladni, erre mindenkinek más oka van, azonban itt is fontos leszögezni, az ilyen tranzakciók sem mentesítenek az adókötelezettség alól!
Az interneten gyakran látni hirdetéseket, hogy emberek készpénzért akarnak bitcoint vagy USDT-t vásárolni vagy eladni, sokszor néhány százalékkal a piaci ár alatt. Ha úgy döntünk, hogy így szeretnénk realizálni kriptovalutáinkat, fontos, hogy törekedjünk a biztonságra. Mindenképpen valamilyen nyilvános helyen találkozzunk a másik féllel, fokozottan figyeljünk rá, hogy ne dőljünk be egy esetleges átverésnek, és ha kell, írjunk egy dokumentumot az adásvétel végmeneteléről.
Természetesen a cikkben ismertetett három módszeren kívül még temérdek lehetőségünk van arra, hogy bitcoinunkból valamilyen terméket vásároljunk, vagy profitunkat fiatpénzre váltsuk, ezzel az ismertetővel csupán az volt a célunk, hogy bemutassunk három egyszerű és kézenfekvő megoldást.