Ha kriptovalutákról van szó, akkor az emberek először a bitcoinra asszociálnak. Az utóbbi években azonban igen elterjedté és népszerűvé váltak az úgynevezett memecoinok is. Ebben a cikkben röviden és kezdőbarát módon elmagyarázzuk, hogy mik is azok a memecoinok, mi értelmük van, mik a veszélyeik, és nem utolsó sorban, hogy hogyan lehet velük pénzt keresni.
Mit takar a memecoin szó?
Maga a meme per definitionem egy „olyan eszme, viselkedés vagy stílus, amely utánzás útján terjed személyről személyre egy kultúrán belül, és gyakran egy adott jelenséget vagy témát reprezentáló szimbolikus jelentést hordoz”. Manapság elsősorban a vicces interneten terjedő képeket, videókat és egyéb vicces tartalmakat értjük alatta.
Ha ezt kombináljuk a kriptovalutákkal, akkor meg is kapjuk a memecoinokat. Ezek tulajdonképpen valamilyen internetes meme köré épült, gyakran valódi értelmes felhasználási lehetőség nélküli kriptopénzek. A legelső memecoin a Dogecoin volt, amely még a kriptovaluták hőskorában indult, és azóta is töretlen sikernek örvend.
Mi értelmük van a memecoinoknak?
Mondhatnánk azt, hogy alapvetően semmi. A legtöbb memecoin azért készül, hogy a mögötte álló csapat pénzt keressen rajta, illetve vannak, amiket a „meme factor” hajt, avagy, hogy készüljön egy vicces és aktuális memeről egy külön kriptovaluta (ez pedig potenciálisan népszerűséggel jár, ami pedig pénzzel, ezzel pedig vissza is kanyarodtunk az elejére). Akik megvásárolják őket, azokat is nyilvánvalóan az hajtja, hogy pénzt keressenek rajta, így mondhatjuk azt, hogy
a memecoin értelme, hogy meggazdagodjanak rajta az emberek.
Ez így elsőre eléggé átverés-szagúnak hangozhat, és való igaz, hogy sajnálatos módon számtalan olyan project indul, amelyek egyetlen célja, hogy megszerezzék a befektetők pénzét. Azonban az extrém szélsőségektől eltekintve (pl. honeypot) minden memecoin egy normális kriptovalutaként funkcionál. Ez azt jelenti, hogy lehet vele tranzakciókat végezni, vásárolni, eladni, kereskedni, stb…
Ezen túl pedig léteznek olyan memecoinok, amelyeknek valódi és értelmes utilityja, avagy felhasználási lehetősége van. Ilyen például a BONK, amely segítségével a bonkbetsen fogadásokat lehet kötni különböző eseményekre (jelenleg ez hazánkban csak VPN segítésével érhető el). Így tehát a pénzkeresési lehetőségen túli értelmet is tudnak nyújtani.
Hogyan lehet pénzt keresni a memecoinokkal?
Erre a kérdésre egyszerű a válasz: ugyan úgy, ahogyan bármely más kriptovalutával. Lehetőleg alacsony áron kell vásárolni, majd magasabb áron eladni. A memecoinoknak ugyanakkor az egyik legnagyobb vonzereje, hogy akár az alaptőke megszázszorozására is alkalmasak. Ennek oka, hogy általában jóval alacsonyabb piaci kapitalizációval rendelkeznek, mint a népszerűbb kriptovaluták, így potenciálisan jóval többet tudnak növekedni.
Ahhoz azonban, hogy a naponta megjelenő több száz új memecoin között megtaláljuk azt, ami valóban sikeres lesz, komoly elemzői munkát kell végezni. Ennek elsajátításában segít a Kripto Akadémia memecoin kereskedési tanfolyama, melyhez VIP-tagjaink automatikusan hozzáférést kapnak.
A 100x-es profitokhoz elengedhetetlen, hogy még időben, a memecoin népszerűvé válása előtt megtaláljuk, és pénzt fektessünk belé. A tőzsdéken ezt nem lehet megtenni, mivel azok csak később listázzák őket, olyankor, amikor már magasabb piaci kapitalizációval, és ezzel együtt alacsonyabb növekedési potenciállal rendelkeznek. A tőzsdék ezzel elkerülik, hogy egy átverésnek szánt, vagy halálra ítélt coint vegyenek fel kínálatukba.
Természetesen a tőzsdéken vásárolt memecoinokon is lehet pénzt keresni, azonban, ha óriási profitokat szeretnél elérni, akkor máshol kell kutatnod. Itt jönnek képbe a decentralizált platformok és Telegram-botok, amik segítségével akár már a megjelenés pillanatában belevásárolhatsz a kiszemelt coinba.
Mi tesz sikeressé egy memecoint?
Számos faktor van, ami eldönti, hogy egy adott memecoin sikeres lesz-e, vagy sem. A tokenómia és biztonság (eleve az átverés-e a célja) mellett nagyon fontos a „meme faktor”, avagy, hogy mennyire vicces és népszerű a memecoin témája.
Ez egy szubjektív kérdés, és komoly jártasságot igényel az internetes kultúrában.
Szintén nagyon fontos a memecoin mögött álló csapat, a reputációjuk, a coin közösségi médiás jelenléte és marketingje. A DEXtools és DEX Screener platformok alkalmasak arra, hogy részletes képet kapjunk egy adott coinról, megnézzük, mennyire biztonságos, leellenőrizzük a közösségi médiás jelenlétét és a mögötte álló csapatot is.
Mik a memecoinok veszélyei?
Mint azt már fentebb írtuk, sajnos nagyon sok „rosszindulatú” memecoin létezik, amelyek egyetlen célja a felhasználók lehúzása és átverése. Ezt különböző módokon oldják meg. Létezik olyan, amiből csak vásárolni lehetséges, eladni nem (honeypot, avagy mézesbödön). Olyan is előfordulhat, hogy bár technikailag minden rendben van, a mögötte álló csapat birtokolja a forgalomban lévő coinok nagy részét, amelyet eladva azonnal bedönthetik az árfolyamot – és ezt gyakran meg is teszik, ezzel óriási pénzekre szert téve, és komoly károkat okozva a korai befektetőknek.
Előfordulhat az is, hogy a csapat nem akar semmi rosszat, ám az alacsony piaci kapitalizációnak köszönhetően elegendő akár egyetlen ember is az árfolyam bedöntéséhez, ami egy dominó-effektusként magával ránt mindenkit.
A memecoinok, főleg az alacsony piaci kapitalizációval rendelkező és frissen megjelent memecoinok a kriptopiac legkockázatosabb befektetései.
Az óriási kockázat természetesen óriási potenciális nyereséggel jár, azonban fontos tisztában lenni az árnyoldalakkal is. A Kripto Akadémia memecoin tanfolyamában részletesen foglalkozunk azzal is, hogy hogyan lehetséges minimálisra csökkenteni a kockázatot. Emellett VIP-csoportunkban arra törekszünk, hogy tagjainkat olyan tudással vérezzük fel, amellyel önállóan tudnak megfelelő döntéseket hozni, ezzel pedig nagy profitokra szert tenni. VIP-csoportunkhoz ezen a linken keresztül lehet csatlakozni.