Közzétett egy kutatást a Bloomberg nemrég, a vizsgálat tárgya az ICO ipar, ezen belül is az egyes projektek sikeressége. Bár az anyag a kriptopénz világ több aspektusát is vizsgálja, mit itt most csak az ICO-kra vonatkozó információkkal foglalkozunk, hosszas kertelés helyett lássuk a legfontosabb pontokat:
- Noha a szabályozás 2018 közepén még mindig bizonytalan, ráadásul medve piac van továbbra is, az ICO-k nagyon jól teljesítenek ami a gyűjtött tőkemennyiséget illeti.
- Ebben az évben eddig hét miliiárd dollárt gyűjtöttek a különböző ICO-k, ez nagyjából a fele a 2017-es értéknek.
- Az USA ICO piaca 2014 óta a legjobb félévét zárja most.
- Az előző pont mellett az is tény, hogy a folyamat globálisan csökkenő trendet mutat, jelenleg egyre kevesebb tőke áramlik ICO-kba, ennek különbözői okai vannak:
- A szabályozás körüli bizonytalanság.
- A meghatározó platformok, elsősorban az Ethereum körüli infrastruktúrális változások hírei, hiszen ezekre épül az ICO-k jelentős része.
- Az elmúlt hat hónap árfolyamzuhanásai.
- Az USA részvénykibocsátási (IPO – Initial Public Offering) összeértékének már 20%-ával megegyező mennyiségű tőke folyik ICO-kba.
- A már meglévő és a várható szabályozások miatt az USA-ból “kriptobarát” országokba vándorol sok ICO, például Svájcba vagy a Kajmán Szigetekre.
- Noha az ICO-kba áramló tőkemennyiség növekszik, a nagy mennyiségű (hatmillió dollárnál több) tőkét gyűjtő projektek száma csökkenő tendenciát mutat.
- Az ICO-k 78%-a bizonyult átverésnek, emellett 4%-uk vallott kudarcot, például sikerült ugyan a kitűzött tőkemennyiség összeszedése, de nem jutottak el egyetlen tőzsdére sem.
- Eddig 12 milliárd dollár érkezett ICO-kba, ennek 11%-a, 1,3 milliárd ment csaló projektekbe.
A kutatásból jól látszik, hogy az ICO ipar ugyan folyamatosan változik, de az idei lejtmenet ellenére köszöni szépen, jól van. A robbanásszerű fejlődés, terjedés továbbra is zajlik, egyelőre nyoma sincs a kriptopénzek és a blokklánc projektek megtorpanásának.