A Raiffeisen Group oroszországi leányvállalata mostantól blokkláncon könyvelt, e-jelzáloghiteleket kínál ügyfeleinek.
A hitelezéshez tartozó összes kulcsfontosságú adatot egy formálisan decentralizált hálózaton vezetik, a Masterchainen. A Masterchain egy orosz hivatalos kezdeményezés, 2016 során dolgozta ki, és 2017 nyarán indította el az Orosz Központi Bank és több más orosz bank szövetsége. Érdekessége, hogy ez egy Ethereum-fork, amit a bankok saját igényeikhez szabtak át. Arról nem szól a fáma, hogy milyen konszenzus alapján működik, de az értelemszerű talán, hogy a hálózatot csakis a bankok üzemeltetik és tartják fenn, ennek fényében a decentralizáltság csak illúzió.
[banner id=”20465″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Andrej Popov, az oroszországi Raiffeisen informatikai vezetője elmondta, hogy a hitelezés folyamán először egy digitálisan aláírt dokumentumot küldenek az ingatlannyilvántartási hivatalnak, majd az ellenőrzés után egy jelzálog-tokent generálnak, ami a Masterchainre kerül felfűzésre, és az ügyfelek és a bankok számára is bármikor hozzáférhető.
A Raiffeisen Csoport egy éve csatlakozott az R3 nevű blockchaines banki konzorciumhoz, ahol a bitcoin mögött álló technológia banki hasznosítását vizsgálják.