A mai napon tette közzé Kriptoeszközök egyéneknek c. szakpolitikai dokumentumát a brit Vám- és Adóhivatal, röviden a HRMC. A szigetországban élő olvasóinknak fontos lehet, hiszen rájuk különösképpen vonatkozik: a teljes közölt dokumentumot ezen a linken érhetik el. Részletessége és a kriptopiac szinte minden szeglete iránti lefedettsége okán valószínűleg más országokban is kifejti majd a hatását.
Mi csak röviden felvázoljuk, hogy mivel foglalkozik a dokumentum:
Az adóhivatal definiálja, hogy mi számít kriptoeszköznek, ez pedig: olyan kriptográfiailag biztosított digitális értékreprezentáció vagy szerződéses jog, amit lehet küldeni, tárolni, vagy elektronikusan cserélni.
A kriptoeszköz az adóhivatal szerint nem fizetőeszköz és nem pénznem. Azok adása vagy vétele pedig nem tartozik a szerencsejáték kategóriába.
Háromféle kriptoeszközt különböztetnek meg, amikről egy rövid leírást is ad:
- Exchange token (cseretokenek, amikkel fizetni lehet, pl. a Bitcoin. Általában nincs személy vagy üzlet mögötte, az értékét csak a csereértéke adja, nem biztosít jogokat vagy hozzáférést termékekhez vagy szolgáltatásokhoz)
- Utility token (hozzáférést biztosít a termékhez vagy szolgáltatáshoz a DLT-t használva. Általában egy üzlet bocsátja ki és elfogadja fizetségként egy termékért vagy szolgáltatásért)
- Security token (egy értékpapírhoz hasonló token, ami által annak tulajdonosa érdekeltté válik egy üzletben vagy vállalkozásban)
Milyen adó vonatkozik a kriptoeszközökre?
- Jövedelemadó (Income tax)
- National Insurance contribution (Egészségügyi hozzájárulás)
Milyen forrásból származó jövedelem adóköteles?
- A munkáltatótól, fizetségképpen elfogadott kriptoeszköz
- Bányászat, tranzakciók és airdropok során szerzett kriptoeszköz
Ami a leginkább foglalkoztatja az ottani kereskedőket, hogy a kriptopénzről kriptopénzre történt csere is adóköteles-e, erre pedig az a válasz, hogy igen, hiszen ekkor is cryptoasset disposal történik. A dokumentum azért árnyalja a dolgot, ezért ennek kitárgyalásába nem mennénk bele, a közlemény friss mivolta miatt érdemesebb lesz megvárni a szakma véleményét.
A dokumentum tárgyalja még a :
- a forkokat
- a leírható költségeket (pl. bányászati eszközök kapcsán)
- az összevonást (a változó árfolyamok miatti nyereség vagy a veszteség kiszámolására lehetőség van összevonni egy-egy kriptopénzt és poolként kezelni, ha épp tőkenyerség adót számolunk)
- a privátkulcsok és publikus kulcsok elvesztését
- az elértéktelenedett kriptoeszközök adózását
- az azonnal készpénzre válthatóság kérdését
- csalás áldozatává válását
A teljes közlemény még egyszer: itt.