Mint minden projektben, ami fejlesztést igényel, a kriptopénzek kapcsán is fontos kérdés, hogy ki és pontosan milyen gyakran frissíti, toldozza-foltozza, bővíti új ötletekkel az adott munkát. A CoinMarketCap mintájára készített CoinCodeMap pontosan ebben lesz segítségünkre, nem tőkeérték, hanem a fejlesztések gyakorisága, “sűrűsége” alapján állít rangsort.
[banner id=”26348″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Láthatjuk a kontribútorok, azaz a hozzájárulók számát, a “figyelők”, a fejlesztések mennyiségét egyaránt. Ezek szerint a 10 legtöbbet fejlesztett projekt a következő:
- Cardano (ADA)
- Augur (REP)
- 0x (ZRX)
- Ethereum (ETH)
- Lisk (LSK)
- Status (SNT)
- TRON (TRX)
- Komodo (KMD)
- Skycoin (SKY)
- Waves (WAVES)
Jól látszik, a tőkeérték és a fejlesztések gyakorisága szerinti rangsor köszönőviszonyban sincs egymással, úgy tűnik a “csúcson” lévők közösségei kevesebb időt, energiát szánnak fejlesztésre, mint a feltörekvők. Érdekes, hogy a Cardano több mint kétszer annyi “commit”-al, vagyis hozzájárulással rendelkezik, mint a második helyezett Augur.
Persze fenntartásokkal kell kezelnünk az ilyesfajta listákat is, hiszen egy “commit”, hozzájárulás sok mindent takarhat, korántsem mindegy, hogy pontosan mi volt az a bizonyos fejlesztés, amit hozzájárulásként lett elkönyvelve. Például minden egyes file-ban végzett változás is számíthat egyetlen egy hozzájárulásnak, ugyanakkor az összes file egyenkénti módosítása számíthat sok hozzájárulásként is.
Nincs feltétlenül egyenes arányban a fejlesztések mennyisége és a piaci siker, a Tron például hat hellyel van a Cardano alatt a fejlesztési listában, a tőkeértéke szerint azonban a top 10-es “elit” tagja. A tőkeértéket természetesen meghatározza az adott coin vagy token mennyisége, nem csupán a pillanatnyi árfolyam számottevő.
A következő listán a tőkeérték szerint láthatjuk rangsorolva az egyes kriptopénzeket, majd zárójelben a CoinCodeMap listáján elért helyezésük:
- Bitcoin (52)
- Ethereum (4)
- Ripple (113)
- Bitcoin Cash (143)
- EOS (15)
- Stellar (54)
- Litecoin (195)
- Tether (not ranked)
- Bitcoin SV (not ranked)
- Tron (7)
- Cardano (1)
Érdekesség, hogy a tavaly November 15.-én a Bitcoin Cash-ből forkolt Bitcoin SV háza táján egyelőre csupán két fejlesztést fedezett fel a CCN.com újságírója. Ennek oka lehet természetesen az is, hogy egy nagyon fiatal projektről van szó, még nem alakult ki körülötte egy lelkes közösség, aki rendszeresen hozzájárulna a közös célhoz kisebb-nagyobb feladatok ellátásával.