Ez pedig nem biztos, hogy mindenkinek tetszeni fog, de értékeljük az őszinteségét.
A theblock készítette az interjút Peter Smith-el, aki a világ egyik legnagyobb tárcaszolgáltatásának, a blockchain.com-nak a vezérigazgatójával. A vállalat a tárcán belül lehetőséget biztosít vásárlásra is, ezen kívül az ICO-k által is gyakran igénybe vett vagyonkezelési, intézményes befektetőknek pedig letéti szolgáltatást is kínál. API szolgáltatásából, blokklánc felfedezőjéből és piacról gyűjtött adatiból pedig gyakran dolgozik a kriptós sajtó és az elemzők is.
Peter Smith megosztotta gondolatait:
- Az izgatott várakozásról az intézményes befektetők belépése kapcsán
- a piac és a cég jövőbeli ügyfeleiről
- és a jelenlegi ügyfélkör érdekességeiről
Az intézményes befektetők
Bár a sajtóban és a különböző fórumokon, lépten-nyomon arról lehet olvasni, hogy az intézményes befektetők belépése már a küszöbön áll, a Blockchain.com londoni irodájában ebből semmi sem érződik – írja a theblock, ott az a konszenzus, hogy sem bankok, sem befektetési alapok nem fognak a kriptopénzekbe fektetni egyhamar: a következő felfutás előtt biztosan nem.
Peter Smith arról is beszélt, hogy a Goldman Sachs ügyfeleiként rendszeresen beszélnek velük és az az általános tendencia, hogy ha épp megindul az árfolyam, akkor új terméket és új üzletet akarnak építeni, amikor az árfolyam bezuhan, ezek a folyamatok megállnak.
A gazdagok a célközönség, nem az intézmények
A fentiekből kiindulva Smith azon az állásponton van, hogy azokat kell kipécéznie az iparnak, akiknél ott a pénz és már magáénak tudják a kriptók szellemiségét. Ebből is három kategóriát emelt ki: a nagy családi vállalkozásokat, tehetős magánbefektetőket és kriptós vállalkozásokat és startupokat. Ez a megközelítés megegyezik azzal, amit a legutóbbi hírek alapján a Coinbase is magáévá tett.
Kik a kriptósok?
Peter Smith meglepő nyíltsággal beszélt a jelenlegi ügyfélkörről is.
„Biztosan állíthatom, hogy a vásárlóink nagy része nem érti a kriptopénzeket mielőtt beszállna”.
Sőt, a vállalat egy saját csapatot tart fenn az ilyen ügyfelek kezelésére. Egy olyan vállalattól, mint a blockchain.com ez azonban nem meglepő, ugyanis gyakran végeznek airdropokat. A legnagyobb volumenű airdropuk egy tavalyi 125 millió dolláros Stellar (XLM) token kiosztás volt, ahol több mint egymillió ember iratkozott fel három nap alatt a várólistára.
„Ha érdekeli őket 25 dollárnyi ingyen kriptó, akkor valószínűleg nem gazdag ügyfelekről van szó” – mondta Smith. Azt viszont hozzátette, hogy az ügyfelek nagy része általában a középosztályból jön.
Az ügyfelek földrajzi megoszlását tekintve elég változatos a kép: a legnagyobb piacuk India, Indonézia, Fülöp-szigetek és Kenya. A feltörekvő országok a teljes bázisuk kb. 40%-át adják. Ők általában nem a technológia miatt csatlakoznak, hanem mert az országuk gazdasága romokban van. Venezuela és Ukrajna is kiemelkedő számokat produkál. A maradék részt a nyugati világ fedi le, abból is Németország a legaktívabb.
A vásárlóik jellemzően a millenial generációból kerülnek ki, vagyis az 1980 és 2000 között születettek köréből. Peter Smith őket a „post crisis” generáció névvel illeti, utalva arra, hogy megélték a 2008-as gazdasági válságot és az azt követő korszakot. „Ők látták, hogy milyen, amikor a pénzügyi rendszer összeomlik és inkább az interneten élik az életüket, mint a való világban.”
Peter Smith a Blockchain.com-ról annyit árult el, hogy rengeteg más kriptós céggel ellentétben minden évben nőttek a bevételei, de több részletetet nem akart elárulni.
borítókép: Brain by José David Zafra @artstation