A tegnapi nap folyamán szaladt szét a kriptós Twitteren egy ErgoBTC nevű felhasználó által készített elemzés, mely a kínai PlusToken átverés/piramisjáték során összegyűjtött közel kétszázezer bitcoin útját kísérli meg felderíteni. A mi szempontunkból az óriási mennyiség (a teljes készlet közel 1%-a) maradéka piacra zúdításának van komoly jelentősége. A témában íródott korábbi írásainkat itt találod.
ErgoBTC szerint az eddigi menetrend alapján még másfél-két hónap eladási nyomásra számíthatunk, míg a piac felszívja a PlusToken bitcoinokat.
Ha érdekel a téma, érdemes végigolvasni a teljes bejegyzésfolyamot, érdekes részletek kerülnek ki belőle a bűnözők módszereiről, amellyel az átveréssel begyűjtött nagyjából 187 000 darab bitcoin útját igyekeznek elfedni, sikertelenül:
Lately I have been working with https://t.co/ENqUUsDWUG to recreate a more detailed flow of funds diagram.
The goal here being to ensure most major BTC sources are accounted for.
This diagram mostly looks like nonsense with the exception of the noted clusters highlighted. pic.twitter.com/0U4LsgoftM
— ∴FreeSamourai∴ (@ErgoBTC) November 21, 2019
Augusztus elejétől egy héttel ezelőttig átlag napi 1300 bitcoint küldtek és értékesítettek a Huobi tőzsdén, egy héttel ezelőtt 58 000 darab bitcoinnal rendelkezhettek még, mely az eddigi ütem szerint 44-60 napnyi eladást jelenthet. Az 1300 bitcoin a napi bányászott mennyiség 70%-ának felel meg. A bányászok egy része a mostani árfolyamok mellett veszteséggel vagy épp 0-ban üzemel, a nehézség növekedésével ők mínuszba kerülnek, és értékesíteniük kell. Ez az ún. miner capitulation, bányászati kapituláció, amikor a kevésbé hatékony (tőkeerős) szereplők elhagyják a porondot. Ha a napi kibányászott ~1800 BTC csak egy része tartósan a piacra ömlik, a PlusToken bitcoinokkal együtt már komoly túlkínálatot okoznak a mostani alacsony érdeklődés és forgalom mellett.
A fenti elemzéssel kapcsolatosan, függetlenül a PlusTokentől, több vitaindító megállapítást is tehetünk. ErgoBTC bevallottan nem informatikus, saját bevallása szerint blockchain exploreren és érdeklődésen kívül semmilyen eszközt nem használt a fenti, tényleg nagyon alapos munkához. A bitcoin tranzakciók láncolatait a lelkes amatőrök mellett egyre profibb algoritmusokkal vizsgálják, a névtelen blokklánc során hamarosan semmi nem marad rejtve a kíváncsi szemek elől.
A másik “érdekesség” a Huobi tőzsde szerepe, mely valószínűleg tisztában van vele, hogy rendszeresen többezer bitcoin érkezik be hozzájuk értékesítésre, mégis anyagi érdekük, hogy szemet hunyjanak az ügy felett. Meddig tart a tőzsdék felelőssége egy ilyen ügyben? Kellene a tőzsdéknek rendőrt bankot játszania és vizsgálni a javak eredetét?
A közösségi felületek egy részén a fenti hírekkel kapcsolatban többen hálálkodnak a kínaiaknak a “black friday” kedvezmény miatt. A mostani zuhanásban azért természetesen több tényező is szerepet játszik a PlusToken mellett. Ezekről néhány napja mi is írtunk.
Ha profi kereskedőktől értesülnél kereskedéssel és kriptopénzekkel kapcsolatos infókról, tippekről, csatlakozz a Kripto Akadémia Discordjához! Ha képbe kerülnél a kriptopénzek értékajánlatával, vásárlás vagy komolyabb befektetés előtt végezd el a Kriptosuli Ingyenes (online) kurzusunkat!