A Monero hálózatán szombaton aktiválták a RandomX algoritmust, ami ismét korlátozta az ASIC bányagépek teljesítményét, és növelte a processzoros bányászok hatékonyságát.
[banner id=”38123″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A bányászatra szakosodott hardverek használata már régóta viták tárgyát képezi. A kritikusok szerint centralizáló hatásuk van, mivel a világon csak kevesen képesek tömegesen ASIC gépek gyártására és üzemeltetésére, mások viszont azzal érvelnek, hogy az ASIC-okkal védett hálózatok sokkal védettebbek az 51%-os támadásokkal szemben
A Monero híveinek többsége egyértelműen az első csoportba tartozik. Fejlesztői rendszeresen teszik közzé azokat a frissítéseket, amelyek a bányászati algoritmus megváltoztatásával egy időre visszaszorítják az XMR specifikus bányagépek térnyerését. Ennek keretében került kifejlesztésre a RandomX is, ami memóriaigényes számítási feladatokkal próbálja ellehetetleníteni az ASIC-ok működését.
Hash rate gyorsulás a CryptoNight-R algoritmushoz képest. A Fast Mode-hoz minimum 2GB memóriára van szükség, a Light beéri 256Mb-al is. Az Nvidia tulajdonosok szintén enyhe teljesítménynövekedéssel számolhatnak, az AMD GPU-k viszont a korai tesztek alapján akár 50-80%-os hash rate csökkenést is elszenvedhetnek.)
A változást az olyan hétköznapi bányász szoftverek esetében is érezni lehetett, mint például a Honeyminer. Saját (hétköznapi, nem gamer) gépemen például ekkora teljesítménynövekedést ért el a háttérben futó egyklikkes bányászprogram.
Aki tehát hosszú távon gondolkozik és begyűjtene pár extra satoshit vagy XMR-t, annak érdemes lehet telepíteni a szükséges szoftvereket, bár az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az elmúlt két nap alatt már jelentős mértékben növekedett a bányászat nehézsége is. A RandomX bevezetése Discord csatornánk #bányászat szobájában is szóba került. Ha vannak ezzel kapcsolatos tapasztalataitok, azokat ott hozzáértők társaságában is megvitathatjátok..