Szerdán vette kezdetét a Microsoft által fejlesztett decentralizált személyazonosító alkalmazás, az Ion nyilvános tesztelése. A projekt célja, hogy teljesen a felhasználók kezébe adja az online adataik feletti önrendelkezést.
[banner id=”74689″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Ma már számtalan weboldal kínál lehetőséget arra, hogy például a Facebook vagy Google fiókunk segítségével, egyetlen klikkeléssel letudhassuk a bejelentkezés folyamatát. Abba már csak ritkán gondolunk bele, hogy ezek használata során nem csak sok személyes információt osztunk meg magunkról, de a fenti cégek is bármikor megtagadhatják tőlünk ezeket a szolgáltatásokat, amivel elveszíthetjük a hozáférésünket a különböző oldalakon és alkalmazásokban létrehozott fiókjainkhoz.
Az Ion lényege, hogy egy olyan független azonosítóként szolgálhasson, amelyekkel kiküszöbölhetőek ezek a problémák. A rendszer felhasználói egy bitcoin blokkláncon tárolt privát kulcshoz rendelhetik hozzá a saját személyazonosságukat, amit ezután egyfajta digitális aláírásként használva, adataik kiadása nélkül is azonosítani tudják magukat.
Ha le akarnánk egyszerűsíteni, az Ion hasonlóképpen működne, mint egy ruhatári jegy: a kabátunk kiváltásához sem kell megadnunk a születésünk időpontját, fénymásolatot készítenünk a villanyszámlánkról, vagy hozzáférést biztosítanunk a nyaralásunkon készített fotóinkhoz.
“Az Ion-t úgy terveztük meg, hogy az minden központosított harmadik féltől függetlenül működhessen, beleértve a Microsoftot is. Az egész a Bitcoin egymást követő blokkjaira épül. A privát kulcsok birtokában kizárólag a felhasználók dönthetik el, hogy pontosan milyen információkat osszanak meg magukról és hogy az azokhoz való hozzáférést kiknek adják meg, vagy vonják vissza.”
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Vannak akik úgy vélik, hogy az Ion egy bizonyos ponton túl csak akkor lesz használható, ha valamilyen központi (állami) nyilvántartásba veszik az egyes privát kulcsok mögött álló emberek/szervezetek valós kilétét, amivel értelmét veszítené az egész
“Ez csak egy játék a szavakkal. Az mondják rá, hogy nyitott, független és decentralizált, de igazából nem változtat semmi. A Microsoft viszont sokat profitálhatna abból, ha szélesebb körben is elterjedne.”
A nyílt forráskódú Ion teljes verzióját a tervek szerint ősszel teszik majd elérhetővé.