Szerdán megjelentek a Kínai Kommunista Párt tankjai Csengcsouban, hogy ráijesszenek a Bank of China egyik fiókja előtt tüntető tömegre. Az egész honani tartományra kiterjedő tüntetési hullám a Bank of China új rendelkezése miatt tört ki. A bank ugyanis egyoldalúan deklarálta, hogy a helyi betétek ezentúl befektetési terméknek minősülnek és emiatt korlátozzák azok kivételi lehetőségét.
A legnagyobb tüntetés tíz nappal ezelőtt volt szintén Csengcsouban, ahol betétesek követelték vissza a pénzüket. Annak ellenére, hogy a bank és a tartományi pénzügyi felügyelet korábban bejelentette, hogy július 15-ig visszaadja a pénzét annak, aki igényli azt, ez csak az esetek töredékében történt meg.
A kínai média egyelőre hallgat az ügyről.
[banner id=”100838″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A harckocsik megjelenése sokaknak a Tienanmen téri vérengzést juttatja eszébe. Az 1989-es pekingi diáktüntetésnek több száz, de egyesek szerint több ezer áldozata volt. A Párt a mai napig hallgat az eseményekről.
Az események messzebbre is mutatnak. A Kínában kialakuló gazdasági válság és készpénz éhség nyomán az is elképzelhető, hogy a bankok nem tudnak elég pénzt kigazdálkodni a kifizetésekre. Miután válságba került az építőipar, a tartományok is elveszítették fő bevételi forrásukat, a földbérleti díjakat. Emellett az év első felében közel 5 millió kínai vállalkozás jelentett csődöt, ami szintén negatívan hat a mérlegre.