Hamarosan a magyar parlament elé kerülhet az a törvényjavaslat csomag, ami hazánkban is megteremtené a pénzügyi eszközök tokenizációjának lehetőségét. Ezzel megvalósulhat a pénzügyi eszközök blokkláncokon – vagy ahogy a javaslat fogalmaz: megosztott főkönyvekben – való megjelenése.
A blockchain alkalmazások felügyeleti, ellenőrzési feladatára a törvényjavaslatban a Magyar Nemzeti Bankot jelölték ki. A főkönyvi technológiával kapcsolatos törvénymódosítások legkésőbb 2023. március 23-án hatályba léphetnek.
-írj a fintechzone.hu
A törvényjavaslatot a múlt héten, november 15-én nyújtotta be dr. Semjén Zsolt, miniszerelnök-helyettes „A pénzügyi szektort érintő törvények módosításáról” címmel. A javaslatot az EU-s jogharmonizációs kötelezettség hívta életre, ugyanis az Európai Parlament és Tanács már idén májusban elfogadta a DLT, vagyis a megosztott főkönyvi technológia szabályozásának alapjait a pénzügyi ágazatban.
Black Friday a Kripto Akadémián! Legyél a Discord szerverünk VIP tagja, most akár 40%-kal olcsóbban! Katt ide!
Mivel a kriptopénzek egy része a hatályos magyar jogszabályok alapján már most is a pénzügyi eszköz kategóriába esik, így az azokat kibocsátó cégekre a meglévő pénzügyi ágazati szabályok vonatkoznak.
A törvény elfogadása után a pénzügyi eszközök kibocsátására, rögzítésére, átruházására vagy tárolására a blokklánc technológia útján is sor kerülhet. Ezek megjelenése azonban a meglévő, hagyományos eszközosztályokat szabályozó törvények szellemét nem változtatja meg, csupán egy új kezelési módot legitimál.
„Fontos megjegyezni, hogy ez az alkalmazási terület erősen kísérleti fázisban van, így a következő években látjuk meg, hogy melyek az igazán és melyek a kevésbé sikeres alkalmazási példák.”
– tette hozzá Szegő Dániel a fintechzone.hu-nak.
/fintechzone.hu/