Újabb bitcoin műalkotás látott napvilágot, ezúttal a Greenpeace kezdeményezése nyomán. A környezetvédő csoport legújabb akciója a bitcoin ellen egy olyan műalkotás, amelynek célja, hogy rávilágítson a BTC klímára gyakorolt hatására és kiemeli a bitcoin konszenzusmechanizmusával kapcsolatos kifogásait.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Március 23-án a klímaaktivista csoport Benjamin Von Wong művészeti aktivistával társult a folyamatban lévő “Változtasd meg a kódot, ne az éghajlatot” (Change the code, not the climate) elnevezésű kampányához, amelynek célja a bitcoin konszenzusmechanizmusának megváltoztatása proof-of-stake (PoS) modellre.
A “Satoshi koponyája” elnevezésű műalkotás egy 3,3 méter magas koponya, amelyen a bitcoin logó és a bitcoin közösségben is népszerű piros lézerszemek mém láthatóak.
Some climate activists think #Bitcoin is just fake internet money they can safely ignore.
The truth? Bitcoin is causing dangerous amounts of real-world pollution from its ravenous consumption of fossil fuels, all due to its outdated code.
The solution? #ChangeTheCode pic.twitter.com/7wa7BMCzV5
— Greenpeace USA (@greenpeaceusa) March 23, 2023
Elektronikai hulladékból készült koponya tetején “füstölgő csövek” találhatóak, amelyek a bitcoinbányászat és a hálózati tranzakciók érvényesítésére használt több millió bányászgép “által okozott szénlábnyomot” jelképezik. (Inkább hasonlít egy nukleáris erőmű kéményeire, amelyek gőzt bocsátanak ki.)
NEW: #Bitcoin is causing MASSIVE amounts of pollution and has become a major roadblock in our fight to phase out fossil fuels. So we teamed up with @thevonwong to create this giant 💀 with laser eyes to help us raise awareness and spark change.
WATCH and SHARE: pic.twitter.com/Av0IORyV5b
— Greenpeace USA (@greenpeaceusa) March 23, 2023
A Greenpeace marketing kampánya váratlan fordulatot vett, ugyanis a műalkotás elnyerte a bitcoin közösség tetszését, néhányan már kabalaként kezelik, vagy twitter profilképként állították be.
A frissített KriptoSuli e-könyv és hangoskönyv formájában is kapható. Kattints a részletekért.
A Greenpeace bitcoin ellenes kampánya körülbelül egy évvel ezelőtt indult más klímavédelmi csoportokkal és a Ripple társalapítójával, Chris Larsen-nel együtt. Céljuk, hogy nyomást gyakoroljanak a főbb bitcoin fejlesztőkre, bányászokra és a kormányra. Állításuk szerint a bitcoin hálózat kulcsfontosságú szereplői megváltoztathatják a bitcoin konszenzusmechanizmusát proof-of-workről proof-of-stakre, ha beleegyeznének a változtatásba.
A művésznek az alkotáshoz egyébként nem sikerült beszerezni egyetlen egy ASIC alkatrészt sem, amit egyből kiszúrtak a kampány ellenzői a videóból. A szobor alkotóelemei a hozzáértők szerint általános célú számítógépes alaplapok, néhány CPU hűtőborda és néhány bitcoin előtti régi videókártya.
További híreket, kereskedési elemzéseket, tippeket a Discord szerverünkön, a TikTok és a YouTube csatornánkon találtok.
/cointelegraph, greenpeace/