Tegnap a New York-i Délkerületi Bíróság (SDNY) elutasította a vezető decentralizált tőzsde, az Uniswap ellen benyújtott csoportos indítványt.
A bíróság kimondta, hogy a jelenlegi amerikai értékpapír törvények alapján az Uniswapot nem lehet felelősségre vonni azért, ha harmadik felek visszaélnek a protokollal, és kárt okoznak a felhasználóknak.
Az eljárást 2022-ben kezdeményezte egy Észak-Karolinában élő befektető, mivel mintegy 10 000 dollárt veszített azzal, hogy olyan átveréses tokent vásárolt, mint a BoomBaby, Rocket Bunny, Matrix Samurai és egyebek. A befektető az Uniswap fejlesztőit és befektetőit okolta, azt állítva, hogy a decentralizált tőzsde be nem jegyzett értékpapírokat árusított és nem regisztrált tőzsdeként vagy brókerkén.
Érdekes, hogy az SDNY egyik bírája, Katherine Failla ezzel együtt a SEC kontra Coinbase ügyön is dolgozott. Ezt írja:
“… EZ AZ ÜGY INKÁBB HASONLÓ ahhoz, hogy valaki az önvezető AUTÓ FEJLESZTŐJÉt vonja FELELŐSSÉGRE azért, mert használója KÖZLEKEDESI SZABÁLYSZEGÉST KÖVET EL EGY HARMADIK FÉL, VAGY EGY BANK KIFOSZTÁSA CÉLJÁBÓL.”
[banner id=”136124″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Az Uniswap decentralizált mivolta miatt a protokoll nem tudja kontrollálni, milyen tokenek kerülnek listázásra a platformon, vagy hogy ki képes vele interakcióba lépni.
Ez a döntés egy győzelem a kriptovalutáknak, mivel tisztázza, hogyan alkalmazhatók az amerikai értékpapír törvények a decentralizált pénzügy (DeFi) területén. A kriptó jogászok most már ezt az ügyet precedensként felhasználhatják, hogy védelmet nyújtsanak a DeFi alkalmazásoknak hasonló vádakkal szemben a jövőben.