Az Irán és Izrael közötti feszültségek ismét hatást gyakoroltak a hagyományos és kripto piacokra, miután Irán tegnap délután rakétatámadást indított Izrael ellen. Ahogy a befektetők reagáltak a konfliktusra, a részvény- és kriptopiacok jelentős visszaesést szenvedtek el.
A kriptopiacon tapasztalt gyors visszaesés miatt, a hétvégén még 67 000 dollár környékén járó bitcoin tegnap 60 200 dollárig esett vissza. A Nasdaq és az SP500 szintén jelentős, 1.25 – 1.5%-os mínuszban járt október első napján, miközben az arany 1%-kal, az olaj ára pedig 6%-al emelkedett.
Utoljára áprilisban volt egy jelentősebb adok-kapok Izrael és Irán között. Akkor egy nagykövetség lebombázása, majd az ezt követő rakéta- és légicsapások miatt bizonytalanodtak el a befektetők. Az április 1-én, 13-án és 19-én kivitelezett akciók (kék nyilak a grafikonon) minden esetben megingatták a bitcoin árfolyamát, igaz, az az ezt követő napokban mindig képes volt (még ha csak rövid időre is) visszatérni a harcokat megelőző szintre.
Ugyancsak jelentős megingás volt tapasztalható a tegnapi iráni támadások kiváltó okaként emlegetett, július 31-i merénylet után, amikor Izrael egy Iránhoz köthető terrorista szervezet vezetőjét robbantotta fel. Ugyanezen időpontban azonban egy másik, a tőzsdei piacok szempontjából sokkal jelentősebb esemény is történt, így az augusztus eleji viszaesést, amikor a bitcoin árfolyama rövid időre 50 000 dollár alá süllyedt, nem lehet egyértelműen a közel-keleti helyzet számlájára írni.
Amikor a térség országai között fegyveres összecsapások zajlanak, a harmadik világháború kirobbanása, vagy a régióból érkező olajszállítmányok elakadásának gazdaságra gyakorolt negatív hatásai minden esetben egy lehetséges következményként kerülnek bemutatásra a médiában, a híradások így rendre megingatják a tőzsdei piacokat. Vannak, akik ilyenkor a biztonságot és az eladást választják a helyzet tisztázódásáig, a kockázatvállalóbbak szerint viszont éppen ilyenkor kell venni, amikor a rakéták még a célpontjaik felé tartanak és a csúcson van a piaci félelem.
A múltbéli tapasztalatok alapján a támadást elszenvedő fél mindig megtorló akciókkal fenyegeti meg az elkövetőt, így nem kizárt, hogy az ismét kiéleződő Irán-Izrael helyzet a közeljövőben további piaci bizonytalanságot eredményez.