A piac egyik vezető szereplőjének számító Coinbase a hétvégén bejelentette, hogy 2024. december 30-át tűzte ki a stabilcoinok számára az EU-n belüli szabályoknak való megfelelésére. A kijelölt dátum után a tőzsde kivezeti a nem jogszerűen működő stabilcoinokat az Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiból. Ez a változás Magyarországot is érinteni fogja.
A legnagyobb stabilcoinnak számító Tether (USDT) jelenleg nem felel meg a régiós elvárásoknak, így már csak 3 hónapja maradt, hogy megszerezze a szükséges engedélyeket. A Coinbase a tavaly megszavazott és idén nyáron életbe lépett európai szabályozásnak (MiCA) kíván a lépéssel megfelelni, amire hivatkozva már több kripto tőzsde, köztük az OKX és a Bitstamp is kivezette európai felhasználóinak kínálatából az USDT-t. A nyár folyamán a Binance és a Kraken neve is felmerült a lehetséges kivezetők között, ám ők akkor határozatlan időre elnapolták ezt a döntést. A kérdés az év végéhez közeledve ismét napirendre kerülhet.
Paolo Ardoino, a Tether vezérigazgatója a bejelentés kapcsán elmondta, hogy a vállalat még mindig egyeztet a szabályozókkal a MiCA előírásaiban szereplő követelményekről, de emellett azt is tervezik, hogy hamarosan egy új technológiai megoldást mutatnak be, amelyet kifejezetten az európai piacra szánnak, hogy alkalmazkodjanak a megújult szabályozási környezethez.
Az EU területén szolgáltató kripto tőzsdéknek június 30-tól kell figyelniük arra, hogy milyen stabilcoin szolgáltatókkal működnek együtt. A hatóságok december 30-tól kezdik el szigorúbban felügyelni, hogy betartják-e az erre vonatkozó passzusokat. Ezzel a dátummal veszi majd kezdetét az európai kripto törvények bevezetésének második hulláma is, ami egyebek mellett már a tőzsdék és az európai hatóságok közötti adatmegosztásról (Travel Rule) is rendelkezik.
A kripto ipar egyik kulcsfontosságú szereplőjének számító Tether éppen tegnap ünnepelte 10. születésnapját. Az esemény kapcsán a cég bejelentette, hogy “Stabilitás és Szabadság a Káoszban” címmel hamarosan egy dokumentumfilmet fognak bemutatni, ami az USDT történetét és ma betöltött szerepét fogja emutatni.
🎬Today marks 10 years of USD₮ !
To celebrate, we’re launching our documentary ‘Stability and Freedom in Chaos’ soon.
Dive into the journey of how $USDT has become a lifeline for millions, fighting inflation and fueling financial freedom worldwide. 🌎🤝 pic.twitter.com/oviKmIgpgx— Tether (@Tether_to) October 6, 2024
Az előzetesben olyan felhasználókkal készült interjúk láthatók, akik infláció sújtotta országokban, például Törökországban, Brazíliában és Argentínában élnek, ahol a stabilcoinok elfogadottsága az utóbbi években jelentősen megnőtt.
Törökországban például csak az év első felében 30 milliárd dollár értékű USDT stabilcoinal kereskedtek a Binance USDT – TRY (USDT stabilcoin és török líra) kereskedési párján.
Brazíliában az USDT a teljes kripto tranzakciós forgalom 80%-át tette ki 2023-ban, ami több mint 50 milliárd dollárt jelentett. A Chainalysis korábbi jelentései szerint a brazilok már a mindennapi tranzakcióikhoz is egyre nagyobb arányban használnak USDT-t annak stabilitása miatt.
Argentínában még ennél is nagyobb arányban mérhető a kereslet az USDT iránt. A helyi valuta folyamatos leértékelődése ésa magas infláció miatt sok argentin már közvetlenül USDT-be vagy más stabilcoinokba váltja át fizetését, hogy megvédje magát az inflációtól.
A Tether 2014. október 6-án indult el, azzal a céllal, hogy a sok esetben lassú, drága és egyes régiókban egyenesen elérhetetlen dollár transazkciókat egy dollár értékét lekövető tokennel helyettesítse. Az USDT ma a legnépszerűbb kripto kereskedési pár, amelyen minden héten több százmilliárd dollár érékű kriptovaluta cserél gazdát.
Tether forgalom (milliárd dollár)
„A gazdagoknak már van több tucat módjuk arra, hogy tranzakciókat végezzenek és vagyont tároljanak. Mi azoknak az embereknek építünk pénzügyi technológiát, akiket hátrahagytak” – mondta Paolo Ardoino, a Tether vezérigazgatója.