Szerdán tette közzé legfrissebb éves kripto jelentését az a16z. A 11 milliárd dollárt kezelő befektetési alap harmadik éve publikálja “A Kriptók Helyzete” címmel megjelenő kutatását. A dokumentum 7 főbb pontban emelte ki a cég megfigyeléseit.
Kripto felhasználók számának növekedése
Az a16z szerint 2024 szeptemberében 220 millió kripto tárca volt legalább egyszer aktív a megfigyelt blokkláncokon. Ez az egy évvel ezelőtt mért adat kb. háromszorosa. A kripto aktivitás éves növekedése (sárga vonal) követi az internet elterjedésekor (zöld vonal) tapasztalt trendet. Ez alapján az ágazat 2031-re érheti el a stabil 1 milliárdos havi aktív tárcahasználati számot.
A legnagyobb aktivitás jelenleg a Solana blokkláncon tapasztalható, ami havi 100 millió aktív tárcával rendelkezik. A második helyen a Near Protocol (52 millió), míg a harmadikon az Ethereum blokkláncon L2 hálózatként futó Base (22 millió) végzett.
Az Ethereum (EVM) alapú hálózatokat 52 millió, a más elvek alapján működőket 174 millióan használták.
A fejlesztői aktivitás ennek ellenére továbbra is az Ethereumon a legmagasabb (20.8%), amit a Solana (11.2%) és a Base (10.7%) követnek.
Az a16z által használt metodikák és a más iparági szereplők, például a legnagyobb tárcaszolgáltató, a Metamask által közzétett adatok alapján havi 27 millióra becsülték a mobiltárca felhasználók számát és 30-60 millió közé azokat, akik nem csak passzív tartói a kriptovalutáknak, hanem aktívan használnak különböző kripto szolgáltatásokat.
Kripto szabályozás és politika
Az a16z szerint a szorosnak ígérkező amerikai választások kimenetelében a kripto is meghatározó szerepet kaphat, miután több billegő államban is jelentős növekedést mutat a kriptók iránti érdeklődés. A Bitcoin ETF-ek januári indulása indulása óta a terület sokkal nagyobb figyelmet kap, így egyre növekszik azok száma is, akik egy kripto barát jelöltre való szavazást is megfontolnak.
Az USA-ban ugyanakkor továbbra sincs egyértelmű kripto szabályozás, a hatóságok pedig folyamatosan eljárásokat indítanak a törvényes működésre törekvő szereplőkkel szemben, megnehezítve ezzel az ágazat fejlődését.
Az EU által bevezetett európai szabályozás (MiCA) 2024 decemberében teljes mértékben hatályba lép, amivel a térség a világ első szabályozott régiójává válik.
A törvénykezésben való elmaradás ellenére az USA továbbra is domináns szereplője a kripto piacnak. A kripto eszközök kereskedelmében meghatározó stabilcoinok 99%-a az amerikai dollár ellenében van kifejezve, míg az euró részesedése csak 0.2%.
A stabilcoinok világgazdasági szerepe folyamatosan csak nő. A legnagyobb szolgáltatók már több mint 90 milliárd dollárnyi amerikai állampapírt tartanak letétben, amivel már az amerikai állam 20 legnagyobb finanszírozója közé tartoznak.
Bár mostanában talán kevesebb szó esik róluk, a CBDC-k bevezetésének kérdése ugyancsak hangsúlyos lehet a következő években.
Stabilcoinok
A jelentés szerint a kriptók elterjedését leginkább segítő termékek a stabilcoinok. Az ezeket érintő tranzakciós költségek az elmúlt években bevezetett fejlesztéseknek köszönhetően jelentősen lecsökkentek, ami elősegíti az egyre szélesebb körű használatukat.
A 2021-es, átlagosan 12 dollárba kerülő USDC tranzakciók az Ethereum fő hálózatán már csak átlagosan 1 dollárba, a jelenleg legnagyobb L2 hálózatnak számító BASE-en pedig kevesebb mint 0.01 dollárba kerülnek.
Mindeközben az amerikai dollár átlagos nemzetközi banki tranzakciós költsége 44 dollár.
2024 második negyedévében 8500 milliárd dollár értékű stabilcoin utalást hajtottak végre, 1.1 milliárd tranzakció során. A stabilcoin tranzakciók értéke ebben az időszakban kétszerese volt a VISA által feldolgozott 3900 milliárd dollárnak. A Visa ugyanakkor továbbra is vezet az utalások számában, hiszen a kisebb forgalom sokkal több, 59.3 milliárd utalás között oszlott meg.
Bár a stabilcoinok skálázódási képessége még fejlesztésre szorul, a bennük rejlő lehetőségek miatt ma már a Visa, a Mastercard és a Paypal is gőzerővel dolgoznak a stabil coinok támogatásának kiterjesztésén és/vagy saját stabilcoinjaik bevezetésén.
Kripto fejlesztések és csökkenő tranzakciós költségek
Az elemzés szerint az elmúlt 4 évben bevezetett fejlesztéseknek köszönhetően 50-szeresére növekedett a másodpercenként feldolgozott tranzakciók száma, ami nem kis részben az L2 hálózatok térnyerésének köszönhető. A hatékonyabb működés és az olyan újítások térnyerése, mint pl.: a blokklánc skálázhatóságát nagymértékben segítő zero-knowledge (ZK) technológia, jelentősen csökkentették az utalások feldolgozásának költségeit.
Az ágazat ennek megfelelően folyamatosan bővíteni tudja felhasználhatóságának körét és elkezdhetett nyitni a mainstreamebb felhasználási módok felé.
Bár ezek ma még kisebb részét képezik a kriptók felhasználásának, a fizikai vagyonelemek és egyéb infrastruktúrák tokenizációja, a gaming, vagy épp a közösségi célú felhasználási módok egyre nagyobb szeletét teszik ki az ágazatnak.
A DeFi térnyerése
Míg 2020-ban csak alig 10%-át tették ki a kripto aktivitásnak, 2024-ben már a teljes forgalom 34%-ért a decentralizált pénzügyi alkalmazások felelősek.
A legnagyobb DeFi protokollokban 169 milliárd dollárnyi vagyon van létetbe helyezve, többnyire kamatozó, vagy hitelező szolgáltatások keretében.
Az ethereum két évvel ezelőtti 11%-os letétbehelyezési mutatója 2024-ben már 29%-ra növekedett, köszönhetően a protokoll által bevezetett stakingnek és az ezt tovább fejlesztő, például ezen felül is extra kamatot kínáló re-staking / likvid staking szolgáltatásoknak.
A DeFi továbbra is a korai szakaszában jár, de növekedésével egyre nagyobb esélye lehet annak, hogy alternatívaként szolgáljon a hagyományos pénzügyi rendszer mellett.
A kripto és a mesterséges intelligencia
A kriptók és a mesterséges intelligenciák közötti átfedés igen nagy. Az a16z szerint az iparági szereplők legalább harmada aktívan integrál valamilyen AI megoldást a szolgáltatásaiba.
A két területet ötvöző kutatások és fejlesztések több szempontból is fontosak lehetnek. Az AI egyre inkább a világ néhány keimelkedően nagy tech cégének kezében látszik összpontosulni, ami hosszabb távon számos kockázatot rejt, a decentralizált megoldások azonban segíthetnek ellensúlyozni ezt a trendet.
Mindeközben az AI modellek fejlesztéséhez szükséges és egyre csak növekvő erőforrások és számítási kapacitások globális kiszervezésében, valamint a részvételben való jutalmazásában is nagy szerepet játszhat a kripto tér, hiszen a bányászati technológiák révén az iparág már rengeteg gyakorlati tapasztalattal rendelkezik.
Blokklánc alkalmazások
A kriptókat érintő fejlődések révén elkezdtek megjelenni az első kripto és NFT integrációs kísérletek a közösségi oldalakon és bizonyos játékokban.
Míg korábban a magas tranzakciós költségek miatt leginkább csak a nagyértékű NFT-k kereskedése volt előtérben, az utalási díjak drasztikus visszaesésének köszönhetően ma már adott a lehetőség a kisebb értékű, olcsó NFT mintelésre. Ezek különböző közösségi alkalmazásokban aktivitásért járó jelvények formájában, vagy egyéb digitális ajándékokként, esetleg játékokban használható tárgyak tulajdonjogának biztosításaként kerülhetnek alkalmazásra.
Ezek a funkciók kifejezetten magas tranzakciós számot és nagyon alacsony tranzakciós költségeket igényelnek, ezért terjedésük a technológia további fejlődésével gyorsulhat fel.
Jelenleg a stabilcoinok képviselik a kripto legmeghatározóbb területét, miután a világ számos pontján, kiemelve Törökországot, Argentínát, Brazíliát, egyre többen menekülnek ezekbe a digitális eszközökbe az elértéktelendő valuták elől. Mindeközben a világ más tájain, például Afrikában vagy a délkelet-ázsiai szigetvilágban a nem létező bankrendszert szerepét kezdik betölteni. Ugyancsak máshol, például Kínában pedig a totális állami kontrol elől való vagyonkimenekítés eszközeként is szolgálnak.
A befektetési alap ennek ellenére nem tartja elképzelhetetlennek, hogy végül nem a stabilcoinok, hanem egy ChatGPT-hez hasonló, hétköznapi felhasználókat célzó kriptós szuperalkalmazás lesz majd az, ami majd váratlanul, de rövid idő alatt hatalmas tömegeket terel majd a kripto felé.
Globális kriptopénz-elfogadási index: Magyarország a 60. helyen végzett