Az amerikai dollár alapú stabilcoin állomány iránti növekvő kereslet és az Egyesült Államokban tapasztalható szabályozási bizonytalanság a fő oka annak, hogy a stabilcoinok más joghatóságokban virágoznak.
A spot Bitcoin ETF-ek elindítása óta rekord magas a bitcoin iránti kereslet az Egyesült Államokban. A Chainalysis október 17-i jelentése szerint, 2024-ben a stabilcoin elfogadás lelassult az USA-ban a globális piacokhoz képest.
Az amerikai piacokon idén jelentős elmozdulás történt a stablecoin aktivitásban. Az Egyesült Államok által szabályozott tőzsdéken a stabilcoin tranzakciók aránya a 2023-as nagyjából 50%-ról 2024-re 40% alá esett.
Az USA által szabályozott és az USA-án kívüli szabályozott tőzsdékre történő stabilcoin beáramlás aránya (forrás: Chainalysis)
Ezzel szemben a stabilcoin tranzakciók aránya az USA-án kívüli szabályozott platformokon 2023 óta megugrott. A Chainalysis adatai alapján 2024-ben bő 60% felett jár ez a szám.
A Chainalysis hangsúlyozza, hogy a változás nem feltétlenül jelzi az amerikai stabilcoin aktivitás csökkenését. Akár arról is lehet szó, hogy a feltörekvő piacokon és az Egyesült Államokon kívüli joghatóságokban gyorsabban nő a stabilcoinok szerepe.
Az amerikai dollár alapú stabilcoin iránti globális kereslet megnőtt
A globális stabilcoin használat változásának egyik tényezője az amerikai dollárral fedezett eszközök iránti globális kereslet növekedése. Különösen igaz azokban az országokban, ahol korlátozott a hozzáférés a stabil valutákhoz.
A jelentés megemlíti, hogy a Fed hivatalos becslése szerint 2022 végén több mint 1 billió dollárnyi bankjegyet tartottak az Egyesült Államokon kívül. Ez az összeg nagyjából az összes forgalomban lévő amerikai dollár bankjegy felét teszi ki.
Az Egyesült Államok által szabályozott és az Egyesült Államok által nem szabályozott tőzsdéken lévő stabilcoin értékek növekedése (forrás: Chainalysis)
Az Egyesült Államokon kívüli stabil kriptopénzek növekvő használata egy tendenciára mutathat rá. Nevezetesen a globális piacok egyre inkább az amerikai dolláralapú stabilcoinok felé fordulnak. Másodlagos szerepként talán meg lehet említeni az értékmegőrző és olcsóbb tranzakciós lehetőségeket is.
A Chainalysis eredményeit alátámasztják a Tether vezérigazgatójának, Paolo Ardoino-nak a meglátásai is. Október elején úgy nyilatkozott a Cointelegraphnak, hogy a stablecoinok iránti fő kereslet a fejlődő gazdaságokból (Argentínából, Törökországból és Vietnamból) származik, nem pedig az Egyesült Államokból.
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
Ne felejtsd el, a Kripto Akadémia ingyenes, kriptopénzekkel foglalkozó email tanfolyamára, a Kripto Sulira feliratkozva könnyedén elsajátíthatod a kriptopénzek világának alapjait.
/cointelegraph, chainalysis, fed/