A Solana blokkláncra épülő decentralizált alkalmazások (DApp-ok) az elmúlt 24 órában rekord díj- és bevételi aktivitást értek el, miközben a memecoin láz ismét turbó fokozatra kapcsolt.
Solana dominancia a díjbevételek terén
Egy november 18-i X bejegyzésben Patrick Scott DeFi szakértő a DefiLlama adataira hivatkozva kiemelte, hogy az elmúlt 24 óra legnagyobb díjbevételű protokolljai közül öt a Solana hálózatán működik, illetve ebből az egyik maga a hálózat, megelőzve az Ethereumot! (Ennek a lehetőségéről korábban itt írtunk egyébként.)
Due to a memecoin frenzy, over the past 24 hours, half of the top 10 crypto protocols by fees generated were on Solana.
This is either a massive top signal or radical shift in market activity. pic.twitter.com/iKAbqSYx6j
— Patrick Scott | Dynamo DeFi (@Dynamo_Patrick) November 17, 2024
A Raydium (RAY), egy Solana-alapú automatikus market maker protokoll, november 17-én rekordot döntött 11,3 millió dolláros díjbevétellel. A Jito (JTO) – egy likvid staking protokoll – szintén kiemelkedő teljesítményt nyújtott, a harmadik legnagyobb napi díjbevételt érve el, 9,87 millió dollárral.
A memecoin launchpad pump.fun a hetedik legmagasabb napi bevételét érte el, 1,65 millió dollár díjat generálva. Hasonlóan, a Photon, egy Solana memecoinokkal kereskedő Telegram bot, 2,36 millió dollár díjjal az elmúlt nap hetedik legjobban kereső alkalmazása lett.
A memecoin őrület hatása
A Solana protokolljainak rekordszintű díjbevételei a memecoinok körüli spekulációs őrület közepette érkeztek, miközben natív tokenje, a SOL, szintén jelentős árfolyam-emelkedést produkált. A SOL ára 242 dollárra emelkedett, ami a legmagasabb értéke 2021 novembere óta.
Különösen figyelemre méltó a Peanut (PNUT) nevű memecoin, amely az elmúlt két hétben több mint 2 700%-os növekedést mutatott, és november 14-én 2,4 milliárd dolláros csúcsértéket ért el. (Amelyen egyébként VIP csoportunk tagjai közül is 5x-et tudtak elérni memecoin szakértőnknek hála!)
Maga Elon Musk is többször támogatta a tokent az X platformon, ami hozzájárult a hype-hoz.
Eközben a Dogwifhat (WIF) memecoin, amely szintén Solana-alapú, november 15-én felkerült a Coinbase tőzsdére, és aznap elérte a 4,19 dolláros árfolyamot, ami új, hat hónapos csúcsot jelentett.
A Solana árfolyama és piaci kapitalizációja
A SOL-t a cikkírás pillanatában 234 dolláron kereskedik, mindössze 8,5%-ra az eddigi legmagasabb, 259 dolláros árfolyamától. Az árfolyamemelkedés mellett a Solana piaci kapitalizációja is figyelemre méltó, amely elérte a 112 milliárd dollárt, ami 44%-kal magasabb, mint a 2021 novemberében elért 77 milliárd dolláros korábbi csúcs.
Ez a növekedés részben a Solana inflációs ütemének köszönhető, amely újonnan kibocsátott SOL tokenekkel jutalmazza a stakereket. A token inflációs rátája 4,9%, amely évente 15%-kal csökken.
A memecoin őrület, a Solana hálózat megnövekevedett megbízhatósága, a ráépülő projektek sokasága, valamint a tokenek iránti növekvő kereslet közösen hosszú távon tovább erősíthetik az ökoszisztéma pozícióját.
Érdekesség továbbá, hogy a SOLBTC chartján kialakult egy úgynevezett bikás zászló alakzat, melyből ha felfelé kitörünk, az akár potenciálisan egy 4x-ezésre is lehetőséget adhat a legnagyobb kriptovalutával szemben.
Természetesen ez egy extrém bikás szcenárió lenne, amire kevés esélyt látunk, hiszen akár az $1000-os magasságok fölé is repíthetné a SOL árfolyamát. Mindenesetre a 2019-21-es bull ciklusban hasonló őrült futamot láthattunk az ETH-től is, ezért nem zárható ki egy ilyen szélsőségesen optimista forgatókönyv bekövetkezése sem.
A Solana potenciális teljesítményének egyébként több cikket is szenteltünk már a múltban, ezek közt még egy igazán extrém $1772-os potenciális árfolyamvárakozás is szerepel: