A címben feltett kérdést szinte napi szinten megkapjuk a Kripto Akadémia Discord szerverén vagy kommentekben, ezért ebben a cikkben általános és univerzális módon elmondjuk, hogy mikor melyik hálózat a legjobb választás.
Tőzsdéről tőzsdére utalás
A hálózat kiválasztásával a legkevesebb dolgunk akkor van, amikor két tőzsde, mondjuk a Binance és a Bybit között szeretnénk mozgatni kriptovalutáinkat. Bár a hálózatoknak nagyon fontos szerepük van a blokklánc-infrastruktúrákban, és egy rosszul kiválasztott hálózat akár pénzünk végleges elvesztésével is járhat, minimális odafigyeléssel kizárhatjuk a hibázás lehetőségét.
Ha két tőzsde között szeretnénk utalni, akkor a hálózat tulajdonképpen teljesen mindegy. Egyedül arra kell figyelnünk, hogy a választott módszert mind a két tőzsde támogassa. A CEX-eket ugyanis nem véletlenül nevezik centralizált tőzsdéknek. Ezeken nem a blokklánc-walletünkben vannak eszközeink, hanem sokkal inkább egy folyószámlára hasonlít, ahol minden kriptovalutánk egymás mellett található. Éppen ezért nincsen szükség bridgelésre sem, megtehetjük, hogy „A” tőzsdéről beutaljuk a kriptonkat „B” tőzsdére Ethereum-hálózaton, majd onnan „C” tőzsdére Base hálózaton küldjük tovább. Ez természetesen csak egy végtelenül leegyszerűsített magyarázat, de most kizárólag az elv a lényeg.
Amikor tőzsdék között utalunk, mindössze két szempontot kell figyelembe vennünk:
- A legfontosabb, hogy mind a két tőzsde támogassa a választott hálózatot. „A” tőzsdéről „B”-re való utalás során először vállaszunk egyet a „B”-n elérhető lehetőségek közül, majd ellenőrizzük, hogy az adott hálózatot támogatja-e az „A” tőzsde. Ehhez gyakran az is elegendő, hogy beillesztjük a „B” tőzsdén kapott címet. Ezt követően gyakran automatiksan megtörténik a hálózatválasztás.
- A mindkét tőzsdén elérhető hálózatok közül válasszuk azt, amelynek a legalacsonyabbak a tranzakciós díjai. Ez alól ritka kivételt képezhet, ha utalásunk nagyon sürgős. Ilyenkor a tranzakció várható ideje fontosabb lehet, mint a felmerülő költségek, de alapesetben ezzel nem kell foglalkozni.
Hálózat kiválasztása tőzsdéről tárcára utalás során
Ha tőzsde helyett tárcára szeretnénk utalni, akkor az előbbi esettel ellentétben már egyáltalán nem mindegy, hogy melyik hálózatra esik a választás. Elsősorban azt kell tisztázni, hogy milyen céllal szeretnél utalni. Ha azért, hogy hosszabb vagy rövidebb távra tárold (avagy HOLD-old) a kriptovalutádat, és ezt a tőzsde helyett egy tárcán szeretnéd megtenni, akkor egyszerű dolgod van. Az előző példához hasonlóan mindössze arra kell figyelned, hogy a tárca és a tőzsde is támogassa a hálózatot. Emellett csupán a tranzakciós költséget kell mérlegelned, de ilyen esetben szintén választhatod a legolcsóbb módszert. (Természetesen figyelj arra is, hogy a tárcádon váltsd át a hálózatot, és megfelelő címet másolj ki.)
Ha valamilyen más céllal szeretnél kiutalni, például mert egy DEX-en szeretnél kereskedni, akkor viszont alaposan meg kell fontolnod, hogy milyen hálózatot válassz. Ebben az esetben azt kell megnézni, hogy az adott decentralizált tőzsde milyen hálózatot használ (adott DEX működhet akár több hálózaton is). Ezt követően jön a sokat ismételt lépés, avagy annak ellenőrzése, hogy a tárca és a tőzsde támogatja-e az adott hálózatot, majd következhet az utalás.
Ha véletlenül rossz hálózatot választottál, de a tárcád támogatja, akkor nem kell megijedni. Nincsen veszve semmi, hiszen ilyenkor megérkezik a kriptod a walletra, csak az adott networkön nem fogod tudni használni. Ebben az esetben két lehetőséged van. Egyik, hogy bridgeled a hálózatok között, a másik, hogy visszautalod a tőzsdére, majd onnan megint vissza a tárcára, ezúttal a megfelelő hálózatot kiválasztva. Nézd meg, hogy melyik megoldásnak alacsonyabb az összköltsége, és válaszd azt.
Hálózatválasztás tárcáról tárcára, vagy tárcáról tőzsdére utalás esetén
Elérkeztünk az utolsó variációnkhoz, és bár ettől félnek a legtöbben, valójában itt a legegyértelműbb a dolgunk. Tárcáról való utalás során nem kell hálózatot választanunk, hiszen kizárólag azon a blokkláncon tudjuk utalni kriptonkat, amin tároljuk. Így a hálózat kiválasztása is nagyon egyszerű: ha a kriptonk Ethereum networkön van, akkor Ethereumon, ha Base chainen van, akkor pedig Base-en kell utalnod.
Mindössze arra kell figyelned, hogy a céltőzsde/tárca szintén támogassa a hálózatot. Ha nem támogatja, vagy a tranzakciós költségeket magasnak találod, akkor a bridgelés jelenthet megoldást a problémádra.
Ezekre figyelj, ha kriptot utalsz!
A kriptovaluta-tranzakciók során (nem csak tőzsdéről tőzsdére, hanem bármilyen más utalás esetén is!) a hálózatválasztás mellett a másik nagyon fontos dolog a cím. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minden esetben ellenőrizzük le, hogy helyes cím került-e kimásolásra. Vannak olyan rosszindulatú programok, amelyek más címet illesztenek be, mint ami kimásolásra került. Ha ilyen van a gépünkön, az már rég rossz, ugyanakkor a cím dupla ellenőrzésével megóvhatjuk magunkat egy nagyon kellemetlen szituációtól. Ezt egy rosszindulatú programon kívül akár az is okozhatja, hogy figyelmetlenek voltunk, és rossz címet másoltunk a vágólapra.
Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor érdemes egy próbautalást végrehajtani egy minimális összeggel. Ilyenkor, bár kétszer kell tranzakciós díjat fizetned, de még mindig jobban jársz, mintha egy nagy összeget küldenél egy rossz címre vagy rossz hálózaton, és véglegesen elveszítenéd az egészet. Sokakkal történt már hasonló, ezért, ha nem vagy biztos a dolgodban, jobb, ha elvégzed ezeket a lépéseket az utalások előtt.
Reméljük, ez a rövid összefoglaló segített eligazodni a kriptovaluta-hálózatok világában, de ha még mindig vannak felmerülő kérdéseid, szeretettel várunk Discord-szerverünkön! Itt nyugodtan kérdezhetsz, biztosan választ fogsz kapni a csapattól vagy a szerver közösségétől. Ha nem vagy biztos a dolgodban, inkább kérdezz, nehogy elveszítsd a kemény munkával megszerzett befektetésed.