Donald Trump elnökké választása jelentős fordulatot hozhat a kriptopénzek nemzetközi megítélésében és szabályozásban. Trump kriptobarát törvényeket ígért a választási kampányában, az új kormányzat pedig azt tervezi, hogy működésének első 100 napja során kulcsfontosságú törvényeket fogad el az amerikai törvényhozásban.
Kriptobarát jelöltek az új adminisztrációban
A Trump mellett frissen megválasztott képviselők január 3-án, azaz pénteken tartották meg első ülésüket az amerikai törvényhozás (Kongresszus) alsó- és felsőházában. Ezen a napon még csak formális eseményekre, például az eskük letételére került sor, mától azonban kezdetét veszi a tényleges munka és a kitűzött politikai célok megvalósítása.
Első lépésként a Donald Trump által jelölt fontosabb törvényhozási szereplők meghallgatására és kinevezésére kerülhet sor, de ez akár több héten át is elhúzódhat.
Az egyik legfontosabb jelölt Paul Atkins, akit Trump az Az Amerikai Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (Securities and Exchange Commission – SEC) vezetésére kért fel. Atkins a kripto barát nézetei miatt lehet az ágazat új és magasrangú támogatója, szemben elődjével, a most távozó Gary Genslerrel, aki az elmúlt években ott gáncsolta a kriptoipart, ahol csak tudta.
További fontos jelöltek lehetnek még Scott Bessen, aki korábban Soros György alapjának vezetője, majd egy kripto befektetéseket is kezelő alap vezetője volt és jelenleg a pénzügyminiszteri poszt egyik esélyese, valamint Howard Lutnick, aki amellett, hogy a Kereskedelmi Minisztérium élére szánt jelölt, a legnagyobb stabilcoin, a Tether (USDT) banki letéteit kezelő pénzügyi cég vezetője is egyben.
100 napos program
Trump beiktatására két hét múlva, január 20-án kerül sor, ami után az új adminisztráció azonnal módosíthat vagy visszavonhat olyan rendeleteket, mint például a Biden-kormányzat korábbi, kriptókat korlátozó intézkedései.
Hivatalosan ezen a napon fog távozni a SEC mostani elnöke, Gary Gensler is, ami után szintén azonnal visszavonhatnak olyan általa meghozott intékedéseket, mint például a SAB 121 irányelv. A 2021-ben kiadott SAB 121 egy számviteli szabály, ami arra kötelezte az amerikai intézményeket, hogy a kriptoeszközöket csakis kötelezettségként szerepeltessék a mérlegükben, vagyis ha nyereséget értek el rajtük, azt nem tüntethették fel a könyvelésben nyereségként, ha viszont esett az árfolyamuk, akkor azt veszteségként kellett feltüntetni.
Ez a törvény eddig megnehezítette a kriptoeszközök tartását, így eltörlése, vagy módosítása megnyithatja a kaput az amerikai bankok kriptók felé történő nyitása felé. Bár a kongresszus 2024-ben egyszer már megszavazta a SAB 121 eltörlését, Biden végül megvétózta ezt a döntést.
French Hill republikánus képviselő korábban elmondta, hogy a Trump-kormányzat első 100 napja során (vagyis 2025. április 30-ig) más fontos kriptoszabályozási törvényeket is szeretnének elfogadni.
A tervek között szerepel egy „piaci struktúra törvény,” amely átfogó kereteket adna a kriptoeszközök szabályozásának az Egyesült Államokban. Az ezt célzó és 2024-ben már benyújtott FIT 21 törvényjavaslatot támogatták az iparág amerikai szereplői is, de Biden elnök végül ezt a törvényt is megvétózta.
A FIT 21 célja az volt, hogy egyértelműen meghatározza, mely hatóságok befolyása alá tartozik a kripto eszközök felügyelete. Az eddigi bizonytalan helyzet adott lehetőséget arra, hogy a SEC vezetője, Gary Gensler, sok esetben a hatáskörét túllépve tudja egymaga éveken át sarokba szorítani az ágazatot.
A republikánusok egy stabilcoinokat szabályozó törvény elfogadását is tervezik, illetve egy olyan törvény meghozatala is beleférhet még a 100 napos időszakba, amely kimondhatja, hogy a felhasználói eszközöket nem tároló szolgáltatók (például a felhasználók közötti váltást lehetővé tevő decentralizált szolgáltatások) nem minősülnek pénzügyi szolgáltatóknak.
Az ígéretek alapján a következő 4 hónapban a kriptoipar szabályozása jelentősen felgyorsulhat, az új törvények pedig nem csak az Egyesült Államokban, hanem globálisan is irányadóak és meghatározók lehetnek a kriptopiac jövőjére.