A Washington Post tette közzé azt a cikket, ami szerint Donald Trump akár már a jövő héten, az első hivatali napján bejelentheti az első kripto piacokkal kapcsolatos rendelkezéseit.
Washingtoni kripto lobbi
A cikk Marc Andreessen, a Szilícium-völgy egyik legismertebb befektetője, és Donald Trump közötti kapcsolatról szól. Mindketten egy közös célban találtak összhangot: az amerikai technológiai ipar globális vezető szerepének megőrzésében, különösen Kínával szemben.
Ahogy más források megfogalmazták, Andreessen a választás óta szinte állandóan Trump Mar-a-Lago birtokán tartózkodik és aktívan részt vett Trump csapatának kialakításában. Többek között embereket ajánlott kulcspozíciókba, nemcsak a technológiai, hanem a védelmi és hírszerzési területeken is.
Trump más iparági szereplőkkel is szoros kapcsolatban áll és hónapok óta barátságosabb viszonyt ígért a technológiai szektorral, különösen a kisebb cégek számára. Ez jelentős változás a Biden-adminisztráció szigorúbb szabályozásai után, amit a kriptovalutákkal foglalkozó vállalkozások is megszenvedtek. Az Andreessen által képviselt technológiai elit számos szabályozási változtatást szeretne elérni, köztük több Biden által hozott, AI és kripto piacokat korlátozó rendeletek visszavonását.
A cikk hangsúlyozza, hogy Andreessen és úgy általában a technológiai lobbi minden korábbinál nagyobb befolyást gyakorolhatnak a politikára, törvényhozásra és szabályozásra, és Trump emiatt várhatóan már az első hivatali napján is több végrehajtási rendeletet (executive order) adhat ki, melyek más ágazatok mellett a kripto piacot is érinthetik. Ezek között szerepelhet annak a Biden rendelkezésnek a visszavonása is, ami a bankok digitális eszközök tartásával kapcsolatos gyakorlatát szabályozta.
Marc Andreessen
A bankok és a kripto
A Biden-adminisztráció alatt szigorították a banki megfelelőségi előírásokat, ezért a kriptovalutákat birtokló bankoknak ezeket az eszközöket a saját mérlegükben kötelezettségekként kellett feltüntetniük. A rendelkezés szerint, ha a kriptovaluták értéke csökken, a banknak ezt veszteségként kell elszámolnia, és az eszköz értékvesztését”a mérlegben is azonnal fel kell tüntetnie, ha viszont emelkedik az árfolyam, azt nem tekinthetik nyereségnek a kötelezettségként való kezelés miatt.
Ez a szabály rendkívül nehézzé tette a kriptovalutákhoz kapcsolódó szolgáltatások nyújtását, mivel növelte a kockázatokat és költségeket. A visszavonás után a bankok nagyobb szabadságot kaphatnak a kriptovalutákkal kapcsolatos szolgáltatások nyújtására, például tárcaszolgáltatások biztosítására és megőrzésre, vagy kriptotranzakciók feldolgozására.
Ha a kripto eszközök már nem minősülnek kötelezettségnek a bankok mérlegében, az ösztönözheti a kriptovalutákkal való együttműködést és azok elfogadását. Az enyhített szabályozás ösztönözheti a befektetéseket is a kripto szektorba, és segítheti az ágazat fejlődését az Egyesült Államokban. A szabályok lazítása lehetővé teszi az amerikai cégek számára, hogy versenyképesebbek legyenek a globális kriptovaluta-piacon, még az olyan országokkal szemben is, amelyek barátságosabb szabályozási környezetet kínálnak.
Európa és a kripto
Az Európai Unióban megszavazott kripto szabályozásnak (MiCA) egyik legfőbb hátránya, hogy sok esetben a technológiai és pénzügyi innovációt korlátozza a szigorú és bürokratikus szabályozási környezettel. Az olyan szabályozások, mint például a GDPR vagy a kriptovalutákhoz kapcsolódó szigorú pénzügyi szabályok jelentős adminisztratív és pénzügyi terhet rónak a vállalkozásokra, különösen a kisebb cégek számára.
Az európai cégek számára nehezebb versenyezni a globális színtéren, mivel az olyan régiók, mint az Egyesült Államok vagy Ázsia, általában kevésbé korlátozó szabályozást alkalmaznak, ami jelentős előnyt biztosít számukra. Az olyan területeken, mint a mesterséges intelligencia és a kriptovaluták, az EU szabályozásai gyakran előírnak olyan biztonsági és átláthatósági követelményeket, amelyek lassítják a fejlesztést, vagy visszatartják a vállalkozásokat a kockázatosabb, de potenciálisan áttörést hozó projektek elindításától. A túlszabályozott környezet visszatarthatja a nemzetközi befektetőket is attól, hogy az EU-ban működő cégeket támogassanak, mivel az extra szabályozási költségek csökkentik a befektetésük várható megtérülését.
Bár a világon elsőként vezetett be egy egész földrajzi régiót érintő kripto szabályozási rendszert, könnyen lehet, hogy az előírások egyszerűsítésére vonatkozó igények miatt az USA végül a kriptóban is képes lesz az EU fölé emelkedni.