A kriptovaluták jövője és a Bitcoin-tartalék kialakításának ötlete az idei davosi Világgazdasági Fórum egyik legforróbb témája volt, ahol Trump elnököségének hatását is megvitatták.
Az esemény egyetlen kriptovaluta-tematikájú paneljén az iparági vezetők optimista képet festettek. Történt mindez annak ellenére, hogy az újonnan piacra dobott Official Trump (TRUMP) token körüli memecoin mánia heves vitákat váltott ki.
The World Economic Forum doesn’t talk about Bitcoin – so I made sure that we did in 2025.
I took the chance to ask if the US will adopt a Bitcoin strategic reserve during the ‘Crypto at a Crossroads’ session inside this year’s WEF conference.
Coinbase’s Brian Armstrong remains… pic.twitter.com/KtxoZD20tg
— Gareth Jenkinson (@gazza_jenks) January 21, 2025
Az USA Bitcoin-stratégiai tartalékának terve
Brian Armstrong, a Coinbase vezérigazgatója kijelentette, hogy a TRUMP memecoin robbanásszerű sikere nem veszélyezteti a Bitcoin-stratégiai tartalék létrehozását, amelyet Trump 2024-ben támogatott.
„Ez a törekvés még mindig él és virágzóban van. Cynthia Lummis az amerikai Szenátusban továbbra is keményen dolgozik ezen az ötleten” – mondta Armstrong.
A javaslat szerint az USA kormánya elkezdhetne Bitcoint nemzeti stratégiai tartalékként tartani, hasonlóan a jelenleg birtokolt aranyhoz, olajhoz vagy ritka nemesfémekhez, mint például a palládium.
„Szerintem az egy alapvető elv, hogy olyan eszközöket kell birtokolnunk, amelyek megőrzik az értéküket az idő múltával. A Bitcoin gyakorlatilag az új aranystandard, amely szűkösségével és oszthatóságával tűnik ki” – fejtette ki Armstrong.
Kritikus hangok a Bitcoin-tartalék ellen a WEF-ben
A panel egyetlen nem kriptovaluta-párti résztvevője, Lesetja Kganyago, a Dél-afrikai Központi Bank kormányzója, szkeptikus volt az USA Bitcoin-tartalék elképzésével kapcsolatban. Kganyago szerint az olyan hagyományos tartalékok, mint az arany, történelmi alapokon nyugszanak, míg a Bitcoin értékét kérdőjelesnek tartja.
„Ha Bitcoin-t tartalékolunk, mi lesz a platinával, a szénnel vagy a marhahús-tartalékkal? Mi alapozza meg a Bitcoin kiválasztását?” – tette fel a kérdést Kganyago.
Armstrong erre azt válaszolta, hogy a Bitcoin egyedülálló előnyei, mint a hordozhatóság és oszthatóság, kiemelik azt a hagyományos tartalék-eszközök közül.
„A Bitcoin volt az elmúlt 10 év legjobban teljesítő eszköze, és végül még az arany tartalékokat is felülmúlhatja” – mondta.
Politikai és szabályozási hatások
A vitában jelentős hangsúly került továbbé az amerikai választás eredményére és a kriptovaluta-ipar politikai befolyására. Anthony Scaramucci, a SkyBridge Capital alapítója szerint a Demokrata Párt elmulasztotta megérteni a szektor jelentőségét, ami több egyéb tényező közt Trump győzelméhez és a Republikánusok sikeréhez vezetett.
„Ha valaki megírja ennek a korszaknak a történetét, az az Elizabeth Warren és Gary Gensler által okozott károk körül fog forogni, amelyek a Demokrata Párt vereségéhez vezettek” – jegyezte meg Scaramucci.
Denelle Dixon, a Stellar Foundation igazgatója hozzátette, hogy a kriptovaluta-ipar szabályozási akadályai miatt a vállalkozások közül sokan kénytelenek voltak nemzetközi piacokra támaszkodni. Ugyanakkor a dollár iránti kereslet miatt az Egyesült Államok szerepét nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Armstrong végül megjegyezte, hogy a „Trump-hatás” tagadhatatlan, és az új elnökség optimizmust és lendületet hozott a kriptovaluta-ipar számára az USA-ban. Ez az optimizmus lehetővé teheti, hogy a Bitcoin és a szektor egészében jelentős fejlődést érjen el a közeljövőben.