Donald Trump hivatalos kriptopénze, a TRUMP gyorsan a hírek középpontjába került, miután a valaha volt leggyorsabban növekvő mémcoinná vált. Ezzel kapcsolatban is kérdezték az USA új elnökét egy néhány órával ezelőtt tartott sajtókonferencián.
Csak aprópénz
A TRUMP token január 17-én indult el, mindössze három nappal azelőtt, hogy Trump letette volna az elnöki esküt. Az érmét a Solana blokkláncon bocsátották ki, és népszerűsége azonnal az egekbe szökött. Trump a saját közösségi oldalán ösztönözte az embereket a vásárlásra és a legtöbb nagyobb kripto tőzsde is órákon belül felvette azt a kínálatába. A kriptopénz piaci értéke 13 milliárd dollárig növekedett, mielőtt korrigált volna, jelenleg 8 milliárd dollár környékén kereskednek vele.
Trumpot néhány órával ezelőtt egy sajtótájékoztatón kérdezték a kriptopénzének teljesítményéről, amire ezt válaszolta:
„Nem tudok róla túl sokat, azon kívül, hogy én indítottam el. De hallottam, hogy sikeres.”
Miután az újságíró azt is megjegyezte, hogy a mémcoin több milliárd dolláros nagyságot ért el, Trump így reagált:
„Több milliárd? Az csak aprópénz ezeknek az embereknek”
Bár itt a kriptósokra is utalhatott, a nyilatkozatot egy olyan sajtótájékoztatón adta, amit több milliárdos társaságában tartott, egy jelentős, 500 milliárd dolláros AI infrastruktúra fejlesztéssel kapcsolatban.
Áldás vagy kriptokaszinó?
Az elmúlt napokban nem csak Donald Trump, hanem felesége, Melania Trump is kibocsátott egy saját kriptovalutát. A MELANIA szintén jelentős, milliárd dolláros piaci nagyságot ért el, jelenleg pedig 600 millió dollárra értékelik.
De a Trumphoz kapcsolódó mémcoin-őrület nem állt meg az elnöki családnál. Az elnök beiktatását és eskütételét levezető lelkész, Lorenzo Sewell, szintén kiadott egy saját mémcoint LORENZO néven, de ennek indulása finoman szólva is katasztrofális volt. A coin az első emelkedést követő 3 órán belül 97%-ot veszített az értékéből.
Sewell a közösségi médiában buzdította követőit az érme vásárlására, azt állítva, hogy a token segítségével Isten által kijelölt célokat érhetnek el.
A LORENZO indulására adott visszhang túlnyomórészt negatív volt, sokan pénzügyi átverésnek tartják a projektet. Nem ez volt az első alkalom, hogy egy vallási vezető kriptovalutákkal próbáljon meg anyagi haszonra szert tenni:
A TRUMP mémcoin és a hozzá kapcsolódó projektek vitát váltottak ki arról, hogy a mémcoinok csupán spekulációs eszközök, vagy létezésükkel a jövőben akár már valamilyen politikai vagy gazdasági befolyást is gyakorolhatnak. Trump a saját kriptopénzével személyesen is érdekeltté vált abban, hogy a kriptopénzek kedvező kormányzati elbírálás alá kerüljenek.
Trump belső források szerint egy elnöki rendeletetet is kiadhat, amely a kriptovaluta iparág fejlesztését nemzeti prioritássá teszi, ez ugyanakkor megosztja a szakértőket. Egyesek szerint Trump eddig mutatott érdeklődése az iparág iránt inkább egy „kriptokaszinó” irányába tereli a piacot, mintsem a globális pénzügyi reform felé. Ami viszont már biztos, hogy a Trump név nemcsak a politikában, hanem a kriptovaluták piacán is meghatározó lehet a következő 4 év során.