Az online térben mozgó felhasználók fejében manapság olyan fogalmak váltják egymást, mint a kriptovaluták, vagy az olyan online szerencsejáték platformok, amilyen az https://allyspin.com/hu/ címen található allyspin. A technológia őrületes módon fejlődik, elég csak néhány hónapig elkerülni az allyspin weboldalát és már kapkodhatod is a fejed, mennyi újdonság vár rád.
Ugyanakkor, tanúja lehetsz a kriptovaluták és az allyspin jellegű oldalak összefonódásának is. Ma már nem ritka, hogy az olyan virtuális kaszinókban, amilyen az allyspin, kriptovaluta felhasználásával is játszhatsz. Illetve, néhány ilyen webhely ma már blokklánc alapon működik.
Talán sokan a fiatalabb játékosok közül bele se gondolnak, hogy a kaszinózásnak és az allyspin szerű oldalaknak több évszázados, sőt talán még annál is hosszabb múltja van. Hiszen, ma már tényanyagok állnak a régészek rendelkezésére, amelyek például alátámasztják, hogy az őskori ember a tűz mellett kockázott.
Éppen ezért, ha a száguldó technológiából keresel kikapcsolódást, érdemes lehet felkeresni a világ olyan pontjait, ahol ősi romvárosok, leletek találhatók. Ebben a cikkben három ilyen helyszínt ismerhetsz meg.
Skócia: Knap of Howar
A Knap of Howar nem más, mint egy neolitikus korban épült parasztház, amely Skócia Orkney régiójában található, konkrétan a Papa Westray szigeten. Ez az objektum Észak-Európa legrégebben épült, a mai napig álló építménye.
A régészeti kutatások az építés idejét i.e. 3700 és 2800 közé teszik, a belseje igazán lélegzetelállító, hiszen szinte érintetlen kőbútorok találhatók itt. Ezek a régészek számára értékes információkat biztosítanak arról, hogyan is éltek abban a korban az itteni népek.
Írország: Newgrange
A Newgrange Tomb egy Írországban található impozáns építmény, amely az i.e. harmadik évezredből maradt az utókorra. Ez egy lapos, kerek kőszerkezet, amely nagyjából egy hektárt fed le.
A megalitikus építészet elemei közül érdemes kiemelni a bejáratot díszítő elemeket, köztük a triszkelion-spirálokat. Ez nem más, mint a kelta újpogányok rekonstrukcionista jellegű szimbóluma. Ez az irányzat jelentős hatással volt a kelta kultúrára és művészetre.
Törökország: Catalhoyuk és Kappadókia
Különösen izgalmas látnivalónak számít a Törökország középső részén található Catalhoyuk, ami az egyik legrégebbi neolitikus lelőhely, a keletkezését ugyanis az i.e. 7000 és 5700 közé teszik a régészek. Ennek az egykori városnak számos különlegessége van.
A kutatások alapján feltételezhetően ezen a területen mintegy 10.000 lakos élet, de ami különösen izgalmas, hogy nem találtak olyan jeleket, amelyek valamiféle társadalmi vagy osztálybeli különbségekre utalnának.
Sikerült rekonstruálni több egykori lakóházat is, amelyek közül néhány újjáépítés alatt áll és lényegében ezek nagyon hasonló kialakításúak. A lakóterek méhsejtszerű mintázattal épültek, a város gyalogútjai alatt pedig kamrák épültek.
Arisztokráciának, kiemelt osztálynak semmi nyomát nem találták, az egykori település területén szétszórva találhatók közösségi konyhák és tűzhelyek.
Kappadókia szintén a mai Törökország területén található. Ez az egykori település a hettita korszakban, pontosabban i.e. 1800 és 1200 között épülhetett és volt lakott. A lakóházak mellett temetkezési helyeket és templomokat is feltártak itt.