A német Szociáldemokrata Párt (SPD) eltörölné a kriptovalutákra vonatkozó eddigi, 1 éves tartáson túl adómentességet garantáló szabályt, és 30%-os adót vetne ki minden kriptónyereségre.
A tervezet az SPD, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) között zajló koalíciós egyeztetések dokumentumaiból derült ki: „A magán tőkepiaci jövedelmek forrásadókulcsát 30 százalékra emeljük. A kriptovalutákból származó jövedelmet tőkepiaci jövedelemként adóztatjuk” – olvasható az SPD álláspontjában.
Egy német oktatóplatform szerint a bitcoin ezzel gyakorlatilag használhatatlanná válna fizetőeszközként Németországban. Úgy gondolják, hogy a javaslat mögött az állhat, hogy az SPD az európai központi bank által kibocsátani kívánt digitális euró nagy támogatója, így ezzel a szabállyal próbálhatják meg ellehetetleníteni a bitcoint, mint ennek alternatívájaként szolgáló fizetőeszközt.
Cikkükben arra is felhívták a figyelmet, hogy Csehországban éppen nemrég vezették be a 3 éves tartás után való adómentességet, így szerintük érthetetlen, hogy Németország miért megy szembe a befektetést ösztönző trendekkel.
Németországban egyébként a tőzsdei befektetéseken elért nyereség után is hasonló nagyságrendű, 25%-os adót kell fizetni, amire egyéb járulékok és szociális hozzájárulások is rakódhatnak.
Jelenleg még adóparadicsomban él a türelmes német kriptobefektető
A most hatályos német szabályozás viszonylag kedvező a hosszú távú befektetők számára: ha valaki legalább egy évig tartja kriptovalutáját, az eladásból származó nyeresége adómentes marad. 12 hónapon belüli értékesítés esetén viszont személyi jövedelemadót kell fizetni, ami 0 és 45% között mozoghat, függően a jövedelem mértékétől. Az évi 1 000 eurónál kisebb hozam viszont teljesen adómentes.
Politikai huzavona: még nincs lefutva a játszma
A CDU és a CSU szövetség– akik a február 28-i választáson a legtöbb mandátumot szerezték meg – egyelőre ellenállnak az SPD által javasolt szigorításoknak. Az SPD csak a harmadik helyen végzett, míg a szélsőjobboldali AfD a második lett a választásokon. A koalíciós tárgyalások még zajlanak, így kérdéses, hogy végül átmegy-e a kriptósokat érintő adóemelési javaslat.
Ha az SPD terve valóra válna, az komoly fordulatot hozhat Németország eddigi, viszonylag liberális kriptóadózásában – és hatással lehet az európai kriptószabályozás jövőjére is.