A januári, történelmi csúcsnak számító 110 ezer dolláros árfolyam óta a bitcoin közel 25 százalékot veszített az értékéből. A legnagyobb kriptovaluta utoljára 2020-ban, a Covid válság alatt kezdte ilyen gyengén az első negyedévet.
A meredek korrekció miatt egy technikai jelenség is a befektetők látóterébe került: a hosszabb távú trendeket jelző, 50 és 200 napos mozgóátlagok olyan közel kerültek egymáshoz, hogy napokon belül bekövetkezhet a tőzsdei szakzsargonban úgynevezett „halálkereszt”. A két indikátor negatív kereszteződése általában további bizonytalanságot vetít előre.
A kripto piac gyengélkedése nem elszigetelt jelenség: az elmúlt hetekben a hagyományos tőzsdéket is elérte a bizonytalanság. Donald Trump korábbi amerikai elnök több ízben is megerősítette, hogy jelentős vámemeléseket tervez az Egyesült Államok kereskedelmi partnereivel szemben. Az április 2-án, vagyis most szerdán hatályba lépő új tarifák további feszültségeket generálhatnak, különösen, ha a sújtott országok ellenvámokkal válaszolnak. Ezekre Trump újabb szigorításokkal reagálhat.
Az aggodalmakat pénteken tovább fokozta egy vártnál magasabb inflációs adat is: az Egyesült Államokban a maginfláció éves szinten 2,8 százalékra emelkedett, ami magasabb volt az elemzők várakozásainál. Emellett az előző hónapban bejelentett ifnláiós értéket is felfelé módosították az utólagos elemzések után. A pénzromlás ütemének növekedése megnehezítheti az amerikai jegybank dolgát, az ugyanis ilyen körülmények között valószínűleg nem tudja tovább csökkenteni az irányadó kamatot, amivel a dollárból a kockázatosabb eszközök – például a részvények és kriptovaluták – felé terelte volna a befektetőket. A még csak most kiteljesedő kereskedelmi háború szintén tovább ronthat az inflációs kilátásokon, így rövid távon kicsi az esély az értékek javulására.
A pénteki napot mind a hagyományos, mind a kriptopiacok erős eséssel zárták. A kriptók gyengesége a hétvégén is tovább folytatódott. A következő napokban további nagy kilengésekre lehet számítani, különösen, ha a kereskedelmi konfliktusokban érintett felek újabb, most még előre nem látható intézkedésekkel és bejelentésekkel rukkolnak elő.