Ahogy egyre közeledik Donald Trump április 2-i vámintézkedései részleteinek bejelentése, a kriptovaluta-befektetők fokozott óvatossággal reagálnak a növekvő gazdasági bizonytalanságra és geopolitikai feszültségekre. Egyre nagyobb tőke áramlik stabilcoinokba és a tokenizált valós eszközökbe (Real World Assets – RWA).
Félelem a bizonytalanságtól
A stabilcoinok – például a Tether USDT vagy a USDC – és a blokkláncon tokenizált valós eszközök (ingatlan, műkincs, pénzügyi termékek) biztonságos menedékként szolgálhatnak a piaci volatilitás idején. Az Into The Block kriptoelemző platform szerint ezek az eszközök stabil tőkebeáramlást tapasztalnak az elmúlt hetekben.

„A stabilcoinok és az RWA-k folyamatosan növekvő érdeklődésnek örvendenek a jelenlegi piaci bizonytalanságban” – olvasható a cég március 31-i bejegyzésében. Ugyanakkor az elemzők arra is figyelmeztetnek, hogy mivel ezek az eszközök blokkláncon működnek, már kisebb hangulatváltozások is gyors és jelentős árfolyammozgásokat okozhatnak – köszönhetően a tőke szinte azonnali áthelyezhetőségének.
Juan Pellicer, az IntoTheBlock vezető kutatója szerint a biztonságkeresés mögött főként a geopolitikai feszültségek és a globális kereskedelem körüli aggodalmak állnak:
„Sokan Trump elnökségétől gazdasági fellendülést vártak, de a vámintézkedések, a politikai bizonytalanság és a nemzetközi feszültségek fokozott óvatosságra késztetik a befektetőket.”
Ahogy korábban mi is megírtuk, a Trump kormányzat maga nyilatkozta, hogy gazdasági intézkedéseik a kezdeti hónapokban fájóak lehetnek a piac számára. Bár a globális gazdasági növekedési előrejelzések továbbra is pozitívak, az elmúlt hónapokban ezek a várakozások jelentősen mérséklődtek.
A Trump kormány Bitcoin-stratégiája a gazdasági összeomlás ellen
Vámháborús félelmek: kripto és részvénypiacok esése
Az inflációval kapcsolatos aggodalmak is felerősödtek a közelgő vámintézkedések miatt. A Bitcoin január 20-a óta – Trump beiktatásának napja és az első vámok bejelentése – 19%-ot esett, míg az S&P 500 index több mint 7%-kal csökkent.
Az április 2-i bejelentésben várhatóan kifejtik az USA legfontosabb kereskedelmi partnereit célzó kölcsönös kereskedelmi vámintézkedéseinek részleteit. Az intézkedések célja az ország 1,2 billió dollárra becsült áruforgalmi deficitjének csökkentése és a hazai gyártás fellendítése.
A gazdasági bizonytalanság miatt a kockázatvállalási hajlandóság jól láthatóan nagyot esett a piacokon.
Az RWA-k történelmi csúcson
Miközben tehát a hagyományos és kriptopiacokon a bizonytalanság uralkodik, a tokenizált valós eszközök piaca soha nem látott magasságokba emelkedett: február 3-án átlépte a 17 milliárd dolláros kumulatív értéket, és jelenleg kevesebb mint 0,5%-ra van attól, hogy elérje a 20 milliárdos mérföldkövet.
Egyes iparági megfigyelők szerint, ha a Bitcoin nem talál új növekedési lendületet, az RWA-k akár az 50 milliárd dolláros értéket is elérhetik 2025 végére, mivel növekvő likviditásuk révén egyre nagyobb szeletet hasíthatnak ki a világ 450 billió dolláros vagyonpiacából.
Kapcsolódó: A BlackRock tokenizált RWA alapja három hét alatt háromszorosára nőtt
A kriptobefektetők tehát egyre inkább a biztonságosabb, valamint stabil hozamot kínáló eszközök – mint a stabilcoinok – felé fordulnak a globális bizonytalanság közepette. Az április 2-i vámbejelentés tehát ismét jelentős hatással lehet a piacokra.