A Dogecoin (rövidítése: DOGE) egy nyílt forráskódú, decentralizált kriptovaluta, aminek születése 2013 decemberére tehető. Létrehozója Billy Markus, az IBM szoftvermérnöke, valamint Jackson Palmer, az Adobe marketingese. Eredetileg egy szatirikus, könnyed alternatívát kívántak létrehozni a Bitcoinhoz képest. Nem az volt a céljuk, hogy újabb technológiai mérföldkövet állítsanak fel, hanem hogy reflektáljanak a kriptovaluták világát akkoriban jellemző túlzó, sokszor spekulatív hype-ra. A Dogecoin tehát viccnek indult, de később az egyik legnagyobb közösségi jelentőséggel bíró eszközzé vált.
Mi az a Dogecoin?
A projekt központi arculati eleme egy akkoriban világszerte népszerű internetes mém, a „Doge”, ami egy Shiba Inu kutya fotójára épül. A képet gyakran (szándékosan) helytelen angolsággal megfogalmazott feliratok egészítenek ki, mint például: „such wow”, „very currency”, vagy „so crypto”. Ezek az elemek nem csupán vizuálisan tették emlékezetessé és könnyen felismerhetővé a Dogecoint, hanem egyfajta internetes szimbólummá is emelték, ami az öniróniát és a digitális kultúra könnyedségét képviseli.
A legtöbb korabeli kriptovalutával ellentétben, amik komoly arculattal, pénzügyi narratívákkal és technológiai ígéretekkel próbálták meggyőzni a befektetőket, a Dogecoin szándékosan játékos és szórakoztató volt. A közösségi médiában gyorsan terjedő mémkultúra tökéletes közeget biztosított a terjedéséhez. A Redditen, a Twitteren és más platformokon hamar megjelentek a rajongók, akik nemcsak birtokolták az érmét, hanem vicces képeket, videókat, sőt jótékonysági kampányokat is indítottak a nevében.
Dogecoin technológia
Bár a Dogecoin hátterében kezdetben nincs formális fejlesztői csapat, a technikai megvalósítás tekintetében nem lett elviccelve a megvalósítása. A rendszere ma is működőképes. A DOGE a Litecoin kódjára épül, és az úgynevezett Scrypt algoritmust használja a tranzakciók hitelesítéséhez és a blokkok bányászatához. A Bitcoin SHA-256 algoritmusával szemben a Scrypt kevésbé igényel számítási teljesítményt, és kifejezetten a gyorsabb, hétköznapi használatra optimalizált alternatívaként jött létre.
A Dogecoin blokkgenerálási ideje mindössze 1 perc, szemben a Bitcoin 10 perces ciklusával. Ez azt jelenti, hogy a tranzakciók feldolgozása jóval gyorsabban történik, és a felhasználók kisebb várakozási idővel tudnak értéket küldeni vagy fogadni. Kezdetben ez különösen előnyös volt mikrotranzakciók, például online „borravalók” esetében, amikor kis mennyiségű DOGE-t küldtek egymásnak a felhasználók egy-egy humoros posztért vagy hasznos hozzászólásért.
A Dogecoin ugyancsak fontos tulajdonsága az, hogy nincs felső kínálati korlátja. A bitcoinnal ellentétben, amiből maximum 21 millió érme létezhet, a Dogecoinból évente körülbelül 5 milliárd új érme kerül forgalomba. Ez a fajta inflációs modell szándékosan lett beépítve, hogy a DOGE ne váljon túlságosan ritkává, és megőrizze napi használhatóságát. A kezdeti években ez sok befektető szemében hátrányként jelent meg, hiszen az infláció csökkentheti az eszköz hosszú távú értékállóságát. Ugyanakkor mások szerint épp ez biztosítja a Dogecoin fenntartható és demokratikus jellegét: mindig lesz elegendő kínálat, így nem koncentrálódik túlzottan a vagyon egy szűk kör kezében.
A DOGE jelenség
A Dogecoin ma már több dimenzióban is értelmezhető: egyrészt egy működő, tranzakciókra használható kriptopénz, másrészt egy internetes jelenség, amely a digitális humor és közösség összefonódásából jött létre. A DOGE egy kulturális szimbólum, amely azt üzeni, hogy a kriptovaluták világa nem feltétlenül kell, hogy kizárólag a pénzügyek és a technológiai fejlődés színtere legyen. Az emberek érzelmi alapon is kötődhetnek egy digitális eszközhöz, ha az közvetíti számukra az összetartozást, a humort vagy akár a lázadást a hagyományos pénzügyi világ ellen.
Összességében a Dogecoin példája megmutatja, hogy a kriptovilágban nem csupán a technológiai fejlesztés vagy a befektetői logika számít, hanem az is, hogy mennyire képes egy projekt érzelmi kapcsolatot kialakítani az emberekkel. A DOGE megjelenése óta eltelt több mint egy évtized alatt bebizonyosodott, hogy még egy viccnek induló valuta is válhat komoly szereplővé, ha mögötte ott áll egy lelkes közösség, egy jó adag önirónia, és az internet kreatívitása.