A várakozásoknak megfelelően Donald Trump amerikai elnök tegnap széleskörű importtarifákat jelentett be a világ más országainak termékeire. A legtöbb ország árucikkeit április 5-től 10%-os egységes vám fogja terhelni, ám néhány kereskedelmi partner, köztük az Európai Unió esetében ennél magasabb értéket (EU: 20%) határozott meg. Az intézkedést az amerikai ipar védelmével indokolta.
A döntés nem érinti a már korábban bejelentett és minden külföldön gyártott gépjárműre vonatkozó 25%-os vámot, amit szintén alkalmazni fognak. Az elnök a hét elején emellett azt is belengette, hogy további 50%-os vámot vethetnek majd ki azokra az országokra, amelyek Oroszországtól vásárolnak kőolajat.
Forrás: Portfolio
Donald Trump elmondta, hogy amennyiben az érintett országok csökkentik vagy eltörlik az USA ellen alkalmazott vámjaikat, ő is hajlandó ennek megfelelő engedményeket tenni és akár teljes mértékben visszavonni a rájuk vonatkozó szigorítást. Azonban a többi ország is dönthet úgy, hogy ellenvámokat vezet be, tovább fokozva a vámháborút.
A bejelentést megelőzően és azt követően is nagy ingadozások voltak a piacokon. A bitcoin árfolyama például a 82 500 és 88 500 dollár közötti utat járta be oda-vissza.
Maga a bejelentés azonnali és negatív reakciót váltott ki a globális pénzpiacokon. Egyes közgazdászok és piaci elemzők aggodalmukat fejezték ki, hogy a vámok növelhetik az inflációt és lassíthatják a gazdasági növekedést, ami a tőzsdéken további visszaesést eredményezhet. Mások azonban úgy vélik, hogy a piacok túlreagálták a híreket, és emiatt lehetséges, hogy rövid távon emelkedésre fog sor kerülni.
Trump vámügyi bejelentésére amerikai idő szerint éppen a New York-i tőzsde zárásakor került sor, így a globális szempontból legmeghatározóbb piacnak nem volt ideje feldolgozni az információt a rendes kereskedési időszakban. Bár az esti órák kereskedése már mutatott bizonyos irányokat, a befektetők többsége ekkor nem hajthat végre ügyleteket, így csak a mai napon tud érdemben reagálni az intézkedésre. Ma emiatt nagyobb forgalom és ingadozás kísérheti az amerikai piacok magyar idő szerinti 15:30-as nyitását, amit még egy sok piaci szereplő által figyelt gazdasági mutató, az amerikai munkanélküliségi adatok 14:30-as közlése is befolyásolhat.