Újabb szereplő hagyja el a kriptopiac leglátványosabban visszaeső szegmensét, az NFT-ket. A Bybit április 8-án végleg bezárja NFT, Inscription és IDO piacterét, miután a szegmens kereskedési volumene 95 százalékkal esett vissza a csúcsokhoz képest.
A lépés nem egyedi, sokan már korábban kihátráltak a digitálisan gyűjthető tokenek piacáról: a Kraken, az X2Y2, a Nike tulajdonában álló RTFKT is hasonlóan döntött az elmúlt hónapokban. A Bybit a döntést azzal indokolta, hogy egyszerűsíteni kívánja kínálatát. A felhasználók április 8-ig kaptak határidőt arra, hogy áthelyezzék eszközeiket a tőzsde Web3 pénztárcáiból.
Az NFT-k vége?
A szektor zuhanása statisztikailag is látványos: az NFT-kereskedelem napi forgalma alig 5 millió dollárra esett vissza. A piac utolsó nagyobb felfutása során, 2024 decemberében még 113 millió dolláros napi forgalom zajlott és ez is csak töredéke a korábban tapasztalt milliárdos nagyságrendű volumeneknek. Az aktív NFT-pénztárcák száma is jelentősen csökkent: a korábbi félmillió helyett ma már alig 20 ezren kereskednek rendszeresen NFT-kkel.
NFT kereskedési forgalom alakulása
Az olyan kollekciók, mint a CryptoPunks vagy a Bored Ape Yacht Club, elvesztették korábbi értékük zömét. Előbbi 65, utóbbi 90 százalékkal ér kevesebbet, mint fénykorában. Vannak persze kivételek: a Pudgy Penguins például még növekedést is mutatott, a piac azonban összességében továbbra is lefelé tart.
Vagy egy új kezdet?
Bár a spekulációs láz egyértelműen lecsengett, vannak, akik nem temetik a technológiát. Szerintük az NFT-k most lépnek be abba a korszakba, ahol már nem a gyűjthető képek, hanem a gyakorlati alkalmazások – például a játékokban használható tárgyak, az azonosítás vagy a digitális tartalomhitelesítés – kerülhetnek előtérbe.
A Bybit kilépése azonban jól jelzi, hogy a piac korrekciója még mindig tart és a nagy szereplők közül nem mindenki számít a gyors visszapattanásra. A tőzsde részéről a bejelentés nem sokkal azután történt, hogy egy februári hackertámadás során 1.4 milliárd dollárnyi digitális eszközt loptak el.