Az utolsó pillanatokban egy kriptós érdeklődő is jelezte, hogy megvásárolná a TikTok amerikai szárnyát. Az ország egyik legnépszerűbb közösségi platformjáért az OnlyFans alapítója, Tim Stokely és a HBAR Alapítvány közös ajánlatot tett, röviddel a törvényben megszabott határidő lejárta előtt.
A TikTok sorsa április 5-én dőlhet el az Egyesült Államokban. Egy január 19-én hatályba lépett törvény értelmében a kínai ByteDance-nek el kell adnia az alkalmazást, különben az amerikai felhasználók számára elérhetetlenné válhat a platform, amit nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva tiltanának be.
A Stokely–HBAR-páros ajánlata az utolsó pillanatokban futott be a Fehér Házba. Az aukció technikai lebonyolításáért J. D. Vance alelnök felel, de Trump elnök a héten külön megbeszélést is tartott az ügyről és személyesen is tájékozódott a potenciális ajánlattevőkről.
Pornó helyett családbarát platform?
A TikTokra tett ajánlatot az Onlyfans alapító új projektje, a Zoop nevében nyújtották be. A Zoop – eltérően az OnlyFans erotikus tartalmaitól – „családbarát, mainstream” platformként definiálja magát, ami a bevételeinek jelentős részét visszaosztaná az alkotóknak.
A HBAR Foundation az amerikai székhelyű Hedera blokklánc projekt kincstárát kezeli. A projekt a biztonságos, átlátható és vállalati szintű digitális infrastruktúrák egyik zászlóshajójaként pozicionálja magát.
De nem ez a duó az egyetlen, aki szeretné megkvásárolni a TikTokot. A New York Times értesülései szerint az Amazon is tett egy utolsó pillanatos ajánlatot, de a komolyabb érdeklődők között ott van még a Microsoft, a Walmart és az Oracle is, valamint a Reddit társalapítója, Alexis Ohanian is, aki márciusban Frank McCourt üzletemberrel közösen tett ajánlatot, amely szerint a TikTok működését blokkláncos infrastruktúrára helyeznék át.
Kínai algoritmus, amerikai felhasználók
A ügylet egyik kulcsfontosságú pontja a felhasználókat célzó algoritmus kérdése lehet. A kínai hatóságok jelezték, hogy a ByteDance kizárólag kínai állami engedéllyel adhatja el egy amerikai félnek a TikTok tartalomajánló rendszerét. Felmerült azonban egy kompromisszumos megoldás is: az amerikai vevők megkapnák az app üzemeltetési jogát, ám magát az algoritmust a kínai anyacég továbbra is birtokolná, és licenc formájában adná bérbe.
Az ügy nemcsak üzleti, hanem alkotmányjogi kérdéseket is felvet: a TikTok hívei szerint az app betiltása sértené az amerikai alkotmány szólásszabadságról rendelkező pontját, az amerikai hírszerzés viszont attól tart, hogy Kína megfigyelésre vagy dezinformáció terjesztésére használhatja a platformot.
Donald Trump április 5-ét jelölte ki a TikTokkal kapcsolatos döntés végső határidejeként, de utalt rá, hogy ha szükséges, elhalasztja a döntést.